Potenca e mashkullit: si ta rrisni atë me ushqimin

Për seksin e fortë, fuqia e tyre mashkullore është shumë e rëndësishme. Dyshimi më i vogël në lidhje me aftësinë paguese të tyre seksuale i largon ata nga një gjendje e keqe, megjithëse nga pamja e jashtme ata nuk e tregojnë këtë. Funksioni seksual varet nga shumë arsye: stili i jetës, gjendja shëndetësore, ushqimi i duhur, etj.

Shëndeti dhe epshi mashkullor

Shëndeti i një burri është i lidhur pazgjidhshmërisht me funksionin e tij seksual. Nëse një përfaqësues i seksit të fortë është i shëndetshëm, organet e tij punojnë normalisht, dhe fuqia e mashkullit është në një nivel të lartë. Dhe kur fillojnë problemet shëndetësore, në shumicën e rasteve kjo reflektohet në potencë.

Sipas studimeve, përfaqësuesit e seksit të fortë që kanë jetë të rregullt seksuale me një partner jetojnë më gjatë se ata që shpesh ndryshojnë lidhjet dhe nuk shmangin marrëdhëniet e rastësishme. Për marrëdhëniet seksuale të plota, jo vetëm kënaqësia fizike është e rëndësishme, por edhe kënaqësia morale. Në këtë rast, përfshihet jo vetëm sfera trupore, por edhe ajo shpirtërore dhe emocionale. Kombinimi i tyre ndikon në të gjithë personalitetin dhe i jep një marrëdhënie intime një thellësi të veçantë.

Sipas disa ekspertëve, është veçanërisht e rëndësishme të keni marrëdhënie të rregullta pas dyzet vjetësh. Nëse në këtë moshë ka pushime të gjata, potenca e mashkullit mund të ulet. Këtu, si në çdo veprim fizikisht aktiv, nevojitet "trajnim" i vazhdueshëm, përndryshe funksioni i organit mund të fillojë të zbehet dhe të degradohet. Në moshën njëzet vjeç, pushimet nuk luajnë një rol vendimtar, dhe pas të dyzetave ato mund të shkaktojnë zhvillimin e impotencës. Marrëdhëniet e rregullta përmirësojnë funksionimin e një organi të rëndësishëm - prostatës. Prandaj, ato mund të konsiderohen një profilaksi kundër shfaqjes së prostatitit.

Ekziston gjithashtu një mendim, i cili nuk mbështetet nga kërkimet shkencore, se mungesa e aktivitetit të vazhdueshëm seksual çon në çekuilibër hormonal. Kjo ka një efekt negativ në shëndetin e sistemit kardiovaskular, traktit gastrointestinal dhe mëlçisë. Sistemi nervor gjithashtu pëson ndryshime negative, karakteri i një njeriu përkeqësohet, bëhet i mërzitshëm, i ndrojtur. Sidoqoftë, kjo nuk është karakteristikë e të gjithë përfaqësuesve të seksit të fortë.

Potenca e mashkullit si faktor në ruajtjen e marrëdhënieve familjare

Potenciali mashkullor është çelësi i marrëdhënieve të lumtura familjare

Kur një burrë fillon të ketë probleme me funksionin erektil, shfaqet një çarje në marrëdhëniet familjare, të dy palët vuajnë nga kjo.

Simptomat e mosfunksionimit erektil

Sipas mjekëve, 10% e seksit të fortë, të cilët kanë kaluar vijën dyzet vjeçare, tregojnë shenja të mosfunksionimit erektil (domethënë ka probleme me ereksionin). Simptomat e këtij fenomeni janë si më poshtë:

  • Moreshtë më e vështirë për të arritur një mbledhje.
  • Ereksioni i pjesshëm, penisi nuk arrin fortësinë e plotë.
  • Ndjesitë gjatë marrëdhënies janë dobësuar.
  • Gjatë marrëdhënies, ereksioni zvogëlohet.
  • Marrëdhëniet seksuale vonohen, një burrë nuk mund të arrijë orgazmën për një kohë të gjatë.

Nëse shfaqen ndryshime të tilla, duhet të shihni një mjek (megjithëse burrat nuk u pëlqen ta bëjnë këtë). Përndryshe impotenca mund të zhvillohet me kalimin e kohës.

Në disa raste, aftësia për të pasur jetë seksuale mund të vazhdojë deri në 80 vjet, ose edhe më gjatë. Por në shumicën e rasteve, pas 60 vjetësh, zvogëlohet ndjeshëm, ndonjëherë zhduket krejtësisht. Vërtetë, në këtë drejtim, gjithçka është individuale.

Arsyet e zhdukjes së potencës

Ekspertët nuk mund të vijnë në një konsensus për arsyet e zhdukjes së fuqisë mashkullore në një moshë relativisht të re. Sidoqoftë, një numër arsyesh janë ende të qarta. Para së gjithash, ky është një ndryshim në përbërjen e gjakut: bëhet më i trashë, sasia e kolesterolit në të rritet. Kjo çon në keqfunksionime në sistemin vaskular. Në veçanti, për shkak të viskozitetit të tepërt të gjakut, enët e vogla mund të bllokohen. Si rezultat, puna e anijeve që furnizojnë penisin bëhet më e vështirë.

Një arsye tjetër është ulja e elasticitetit të indeve vaskulare, si dhe përkeqësimi i aftësisë së muskulit të zemrës për tkurrje.

Më tej, furnizimi me gjak i trurit përkeqësohet, prandaj, shpejtësia e reagimit ndaj stimujve zvogëlohet. Një burrë nuk është në gjendje të ngacmohet shpejt dhe më pas të mbajë një nivel të lartë mbledhjeje.

Ekziston gjithashtu një rënie në elasticitetin e muskujve dhe tendons. Kjo është gjithashtu pasojë e furnizimit me gjak të dëmtuar. Si rezultat, një burrë nuk mund të ketë një marrëdhënie të plotë seksuale.

Kush është në rrezik

Për shembull, përfaqësues të seksit të fortë, të cilët u futën me ngulm në punë dhe vazhdimisht mendojnë për të. Në këtë rast, nivelet e testosteronit ulen, gjë që çon në probleme me fuqinë mashkullore.

Gjithashtu, këta janë ata që bëjnë një mënyrë jetese të ulur, nuk zvarriten nga prapa kompjuterit. Ulja e vazhdueshme çon në pasivitet fizik dhe ndikon negativisht në funksionet e trupit.

Grupi i tretë i rrezikut janë njerëzit që janë vazhdimisht nën stres emocional: biznesmenë, menaxherë, etj.

Si të shmangim mosfunksionimin erektil? Para së gjithash, duhet të monitoroni nivelin e kolesterolit në gjak. Nëse është i lartë, është e nevojshme të ndryshohet sistemi ushqimor, për të përjashtuar produktet që shkaktojnë rritjen e tij.

Tjetra, filloni të luani sporte, duke udhëhequr një mënyrë jetese aktive. Aktiviteti fizik normalizon përbërjen e gjakut.

Dhe, sigurisht, është e nevojshme të vendoset ushqimi i duhur, i cili ka një efekt pozitiv në shëndetin dhe fuqinë mashkullore.

Ushqimi që ndikon në forcën e mashkullit

Produktet e proteinave për të rritur fuqinë mashkullore

Proteinat shtazore janë elementi më i rëndësishëm në dietat që ngrenë ereksionin. Para së gjithash, ky është mish i varieteteve të ndryshme. Për seksin e fortë, ai është një produkt jetësor, pasi siguron prodhimin e hormonit kryesor - testosteronit. Proteina shtazore kërkohet gjithashtu për prodhimin e spermës. Prandaj, dieta, para së gjithash, duhet të përfshijë viç, qengj, mish derri, mish viçi, mëlçi, pulë, gjel deti, etj.

Ushqimi për burra është i paimagjinueshëm pa peshk, kryesisht lloje të yndyrshme. Ai përmban acide të domosdoshme omega-3 dhe omega-6 të pangopura të yndyrës që parandalojnë formimin e kolesterolit. Varietetet më të dobishme përfshijnë: salmon, troftë, halibut, mustak, salmon i ngushtë, salmon rozë, skumbri, ton, harengë, etj.

Alsoshtë gjithashtu ushqim deti: karkaleca deti, midhje, kallamar, karavidhe, karavidhe, gaforre, goca deti, alga deti. Të gjithë përmbajnë elementë gjurmë që përmirësojnë përbërjen e gjakut.

Vezët gjithashtu i përkasin produkteve të proteinave shtazore. Për një kohë të gjatë, ata konsideroheshin furnizues të kolesterolit, prandaj rekomandohej kufizimi i tyre. Por për disa kohë tani vezët janë rehabilituar, pasi studimet e fundit kanë treguar se ato nuk shkaktojnë akumulimin e kolesterolit të keq.

Vezët e trembem janë veçanërisht të dobishme për potencën. Ata kanë një efekt të fortë stimulues, rrisin mbledhjen. Mund të hani vezë të fërguara nga 15-20 vezë thëllëzash (ato janë të vogla: për krahasim: pesha e një veze pule është 60 g, dhe ajo e vezës së thëllëzës është 10 g).

Më tej, menuja duhet të përfshijë domosdoshmërisht produktet e qumështit, pasi ato janë furnizues të proteinave të plota shtazore. Këto janë djathë gjizë, djathë, djathë feta, qumësht, qumësht i pjekur i thartuar, kefir, etj.

Dieta duhet të përmbajë edhe ushqime bimore. Në radhë të parë për sa i përket dobisë janë bishtajoret: fasulet, bizelet, thjerrëzat. Këto kultura janë të pasura me proteina bimore. Ato mund të përdoren për të gatuar supa, drithëra.

Sasi të mëdha të proteinave bimore përfshijnë arra: arra, bajame, lajthi, shqeme, kikirikë, fëstëk. Përveç kësaj, arrat janë të pasura me vitaminë E, e cila është thelbësore për funksionin seksual.

Çokollata e hidhur është gjithashtu e dobishme për një mbledhje.

Shtë e qartë se një dietë e shëndetshme është e paimagjinueshme pa fruta dhe perime. Ato përmbajnë vitamina dhe minerale të nevojshme për funksionimin e të gjitha organeve dhe ruajtjen e imunitetit të lartë.

Melmesat dhe erëzat janë shumë të dobishme për rritjen e funksionit seksual. Sa më të mprehtë dhe më të djegur të jenë, aq më mirë ju ndihmojnë të përjetoni eksitim dhe të mbani mbledhjen. Midis erëzave, specat e kuq dhe të zi janë veçanërisht të dobishëm, kerri, shafrani, xhenxhefili, karafili, kanella, etj. Ato mund të përdoren për të aromatizuar pjata të ndryshme, si dhe për t'u përfshirë në produktet e pjekura.

Erëza të rëndësishme gjithashtu përfshijnë uthull, qepë, hudhër, rrikë, mustardë, adjika, wasabi (paralajmërim: erëza të nxehta dhe erëza janë kundërindikuar tek burrat me sëmundje të traktit gastrointestinal).

Duhet të them se alkooli, për shkak të vetive të tij vazodilatuese, gjithashtu ka një efekt të dobishëm në ereksion. Por ka një pikë shumë të rëndësishme. Alkooli, nëse konsumohet me masë, stimulon funksionin seksual. Dhe nëse e përdorni tepër, ajo, përkundrazi, e shtyp atë dhe çon më tej në pafuqi.