Cilat vitamina janë të nevojshme për të rritur fuqinë tek burrat?

Shëndeti i çdo njeriu, përfshirë fuqinë, varet nga sasia e lëndëve ushqyese që vijnë nga jashtë. Elemente të tilla thelbësore që normalizojnë aktivitetin jetësor të trupit dhe rrisin aftësinë për të kryer një marrëdhënie të plotë seksuale përfshijnë vitamina dhe minerale. Dihet prej kohësh që aftësitë riprodhuese varen nga ato ushqime që përfshihen në dietën e burrave. Vitaminat për potencë janë të domosdoshme, pasi ato rrisin jo vetëm dëshirën seksuale, por edhe aftësinë e trupit për të krijuar pasardhës të shëndetshëm.

Njeriu tek mjeku

Me fillimin e mungesës së vitaminës, si dhe me moshën, ka një përkeqësim të aftësive seksuale të meshkujve, kështu që burrat duhet të hanë ushqime që rrisin fuqinë dhe funksionet riprodhuese.Problemet seksuale ndikojnë jo vetëm në gjendjen psikologjike, por edhe në shëndetin e të gjithë trupit mashkullor. Dihet që frutat, perimet dhe prodhimet e detit janë ushqimet e para që rrisin jo vetëm dëshirën seksuale, por edhe "forcën mashkullore". Cilat vitamina janë të nevojshme për të rritur fuqinë, dhe në çfarë sasie?

Marrja ditore e vitaminave dhe mineraleve për të ruajtur fuqinë e mashkullit

Për burrat që kujdesen për shëndetin e tyre, duhet të dini se cilat lëndë ushqyese ekzistojnë dhe sa duhet të konsumohen çdo ditë. Falë organizimit të një diete të ekuilibruar, vërehen përmirësime të konsiderueshme në funksionet riprodhuese të burrave, gjë që ndikohet nga mikroelementet që hyjnë në trup.

"Afërdiziakët gastronomikë" rrisin aktivitetin seksual, zgjasin kohën e marrëdhënieve seksuale dhe stimulojnë prodhimin e spermës së shëndetshme, prandaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet ushqimit, duke pasur parasysh përbërjen e tyre.

Vitaminat
Vitamina B1 1. 5-2. 5 mg
Vitamina B3 15-25 mg
Vitamina B6 2-2. 5 mg
Vitamina B9 0. 2 mg
Vitamina B12 2 mcg
Vitaminë C 100-400 mg
Vitamina D dhjetë mcg
Vitamina E 12-30 mg
Minerale
Zinku 15 mg
Selen 5-7 mcg

Përfitimet e lëndëve ushqyese për potencën

Për burrat që kërkojnë të përmirësojnë performancën seksuale të trupit të tyre, rekomandohet të hanë një shumëllojshmëri ushqimesh që përmbajnë lëndët ushqyese të nevojshme për këtë.

Zinku

Elementet kryesore gjurmë për të gjithë burrat, pa përjashtim, është zinku, i cili është një material ndërtimi për testosteronin, domethënë, pa pjesëmarrjen e tij, formimi i molekulave të këtij hormoni është i pamundur. Zshtë zinku që është i nevojshëm për të përmirësuar fuqinë, është gjithashtu i domosdoshëm si një "ilaç" profilaktik kundër prostatitit. Ky mikroelement rrit lëvizshmërinë e spermës disa herë, gjë që ka një efekt të dobishëm në funksionin riprodhues të trupit mashkullor. Përmban zink në peshk (purtekë, troftë, harengë, sauri, salmon), krunde gruri, goca deti dhe karkaleca, hudhër, arra, të verdhë veze, kallamar dhe anchovies.

Peshku është një burim i zinkut

Selen

Seleni është gjithashtu i domosdoshëm për rritjen e potencës, pasi që ky mineral merr pjesë aktive në biosintezën e testosteronit dhe përmirëson funksionimin e organeve gjenitale të meshkujve. Kjo substancë ka një efekt të dobishëm në funksionet riprodhuese dhe është e domosdoshme për trajtimin e infertilitetit ose parandalimin, pasi përmirëson cilësinë e spermatozoideve. Seleniumi gjendet në hudhër, vezë pule, prodhime deti (peshk, kallamar, karkaleca), bukë thekre, misër dhe domate.

Vitaminë C

Vitamina C jo vetëm që përmirëson gjendjen e sistemit imunitar dhe rrit elasticitetin e enëve të gjakut, por gjithashtu stimulon qarkullimin e gjakut, i cili ka një efekt pozitiv në "ushqimin" e organeve gjenitale tek burrat. Shtë e domosdoshme për parandalimin e prostatitit dhe rritjen e niveleve të testosteronit. Vitamina C gjendet në sasi të mëdha në lakër, fruta agrumesh, qepë të njoma, majdanoz dhe karota.

Vitamina E

Vitamina E është e domosdoshme për potencë, pasi rrit rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale. Përveç kësaj, kjo vitaminë rinovon qelizat e trupit dhe vepron si një antioksidant. Ajo gjendet në vajin e perimeve (luledielli, misri, ulliri), e verdha e vezës, selino dhe qepa e gjelbër.

Ushqimi dhe ushtrimet e shëndetshme janë çelësat për shëndetin e burrave!

Elementet e grupit B

Këto elemente ndihmojnë për të rritur sintezën e hormonit seksual mashkullor, për të mbrojtur mëlçinë dhe për të rikuperuar energjinë. Ata kanë një efekt të dobishëm në potencë, marrin pjesë aktive në zbatimin e 15, 000 proceseve biokimike në trupin e burrave. Vitaminat B gjenden në produktet e qumështit (qumësht, djathë, gjizë), arra, karota dhe peshk.

Vitamina D

Vitamina D për potencë është e nevojshme për burrat, veçanërisht në dimër, pasi që është në sezonin e ftohtë që ka mungesë të saj. Ndikon në prodhimin e testosteronit dhe stimulon dëshirën seksuale. Ky element gjendet në thëllëzat dhe vezët e pulës, djathin, gjizën, qumështin, gjalpin dhe vajin e peshkut.