Si të rritet fuqia pa ilaçe

Në kushtet e ritmit modern të jetës, shumë meshkuj vuajnë nga një përkeqësim i fuqisë. Mund të ketë shumë arsye për mosfunksionimin erektil. Në disa situata, fuqia pa ilaçe rikthehet mjaft lehtë. Gjëja kryesore është të identifikoni problemin në kohën e duhur dhe të filloni terapinë. Megjithatë, është më mirë të shihni një mjek. Vetëm ekspertët, bazuar në situatën specifike, do të jenë në gjendje të këshillojnë metodat më të përshtatshme për të rritur fuqinë. Ju nuk duhet të drejtoheni në mjekim. Kur duhet të bini alarmin?

Shkaqet e fuqisë së dobët

Para se të merrni ndonjë masë për të rivendosur fuqinë, ia vlen të përcaktoni shkakun e shfaqjes së tij. Të gjitha shkaqet mund të ndahen në dy grupe kryesore: psikologjike dhe fiziologjike. Në rastin e parë, fuqia pa ilaçe rritet shumë lehtë. Faktorët që çojnë në një çrregullim të fuqisë në nivel psikologjik janë si më poshtë:

 • Stresi i shpeshtë;
 • Punë e tepërt;
 • Stresi i tepruar fizik ose mendor;
 • Konfliktet në familje dhe në punë;
 • frika;
 • Vetëdyshim;
 • Ndjenja e shqetësimit gjatë marrëdhënieve seksuale;
 • Depresioni;
 • Sëmundje e përgjithshme;
 • Pakënaqësia me partnerin tuaj;
 • Përvoja e parë e keqe seksuale.

Për të forcuar fuqinë mashkullore, në çdo rast, duhet të konsultoheni me një mjek. Shumë besojnë se mosfunksionimi erektil ndodh vetëm në një moshë mjaft të pjekur. Kjo nuk eshte e vertete. Specialistët po përballen gjithnjë e më shumë me këto patologji të potencës tek djemtë dhe të rinjtë nën 25 vjeç. Në shumicën e rasteve, në një moshë të re, potenca e dobët shpjegohet me një sfond të paqëndrueshëm psiko-emocional. Për trajtimin e barnave nuk kërkohet.

Gjërat janë pak më të komplikuara me disfunksionin erektil në nivelin e fiziologjisë. Çrregullimet bazohen në sëmundje të organeve dhe sistemeve të tjera të trupit. Pra, forca mashkullore dobësohet në sfondin e sëmundjeve të zemrës, problemeve vaskulare, çrregullimeve të sistemit endokrin, diabetit mellitus, lëndimeve të organeve të legenit, inflamacionit të sistemit gjenitourinar, dështimit hormonal, injeksioneve të shpeshta në penis. Këtu nevojitet terapi komplekse, e cila do të lehtësojë jo vetëm problemet me fuqinë, por edhe shkakun rrënjësor të patologjisë.

Vlen të përmendet se dështimet e rralla beqare në shtrat ndodhin edhe te meshkujt më të shëndetshëm dhe më të suksesshëm. Ky problem konsiderohet normal. Por, sapo mosfunksionimi erektil ndjek një të ri çdo herë, ia vlen të merret parasysh. Ju duhet ta zgjidhni problemin në raste të tilla:

 • Ereksion i dobët;
 • Mungesa e ejakulimit;
 • Ejakulimi i parakohshëm, edhe para fillimit të marrëdhënieve seksuale;
 • Priapizmi;
 • mungesa e ereksionit;
 • Humbja e ereksionit gjatë aktit seksual.

Ushqimi i shëndetshëm është çelësi i fuqisë mashkullore

Për të ruajtur ose rritur fuqinë, një mënyrë jetese e shëndetshme luan një rol të rëndësishëm. Është shumë e lehtë për të eliminuar disfunksionin erektil të shkaktuar nga çrregullimet mendore pa përdorimin e barnave të ndryshme. Para së gjithash, është një dietë e shëndetshme. Ka një sërë ushqimesh që veprojnë si afrodiziak. Por, ka edhe shumë produkte që janë rreptësisht të ndaluara, pasi kanë një efekt të dëmshëm në fuqinë mashkullore.

Një burrë duhet të heqë dorë nga produktet gjysëm të gatshme, ushqimet e shpejta, mishi i tymosur, salcice. Këto produkte përmbajnë konservues, aditivë të dëmshëm që grumbullohen në organizëm. Me kalimin e kohës ndryshon jo vetëm cilësia e jetës seksuale, por edhe shëndeti i organizmit në tërësi. Ushqimet e mëposhtme janë të dobishme për fuqinë mashkullore dhe rritjen e saj:

 • Hudhra;
 • Qepë;
 • salcë kosi;
 • Mjaltë;
 • Arra;
 • agrume;
 • Ushqim deti;
 • Gjelbërim;
 • Perimet.

Trupi i një burri duhet të marrë një dozë ditore të të gjithë elementëve gjurmë dhe vitaminave. Ato kryesore janë vitaminat B, E, C, arginina, zinku, seleniumi, hekuri, magnezi, kalciumi. Këta elementë gjenden në sasi të mëdha në mish, peshk, bishtajore, perime jeshile, vezë, vaj luledielli. Është e rëndësishme që pjesa më e madhe e dietës ditore të përbëhet nga yndyrna shtazore. Kjo është arsyeja pse është rreptësisht e ndaluar të përjashtoni plotësisht mishin dhe të kaloni në ushqim vegjetarian.

Një dietë e shëndetshme për të rritur fuqinë pa përdorimin e barnave nuk mjafton. Është e rëndësishme të braktisni plotësisht zakonet e këqija. Ndalohet rreptësisht pirja e cigareve dhe purove. Fakti është se pirja e duhanit çon në përçarje të zemrës, duke provokuar një rritje të presionit të gjakut. Përveç kësaj, nikotina dhe katrani çojnë në varfërim vaskular. Ato bëhen shumë të holla, gjë që e bën të pamundur rrjedhjen e gjakut në trupat kavernoz të penisit. Prandaj, është pothuajse e pamundur të rritet fuqia gjatë pirjes së duhanit.

Jo mënyra më e mirë për fuqinë mashkullore është alkooli. Konsumimi i tepërt i tij depreson punën e sistemit nervor qendror. Me kalimin e kohës, ndjeshmëria e mbaresave nervore humbet. Marrëdhëniet seksuale nuk sjellin asnjë kënaqësi, dëshira seksuale zhduket, impotenca fillon. Prandaj, për të rritur fuqinë, është e nevojshme të zvogëlohet sasia dhe shpeshtësia e pirjes së pijeve alkoolike. Është më mirë të refuzoni plotësisht. Me rrezik të veçantë për fuqinë mashkullore janë tekila, vodka dhe xhini. Lejohen sasi të kufizuara të verës ose birrës me cilësi të lartë.

Ushtrime fizike për të rritur potencën

Aktiviteti fizik ndihmon në përmirësimin e shpejtë të fuqisë. Është e rëndësishme që ato të jenë të rregullta. Aktivitetet sportive jo vetëm që rrisin fuqinë, por edhe e rikthejnë trupin pas një dite të vështirë pune. Gjithashtu, sporti rrit imunitetin, i cili është i rëndësishëm për forcën e një të riu. Është shumë e dobishme për burrat të vrapojnë. Vrapimi në mbrëmje ose në mëngjes në ajër të pastër rrit qarkullimin e gjakut në trup. Në veçanti, qarkullimi i gjakut në penis përmirësohet. Muret e enëve të gjakut janë forcuar ndjeshëm. Vrapimi në rrugë mund të zëvendësohet duke vrapuar në një imitues të veçantë. Ndër sportet e tjera që rrisin potencën, vlen të përmendet sa vijon:

 • Futbolli;
 • Basketboll;
 • Noti.

Çështja e përfitimeve të çiklizmit për fuqinë është e diskutueshme. Koha e gjatë e kaluar në këtë mjet çon në mpirje të penisit, shtrydhje të arterieve dhe enëve të gjakut. Disfunksioni erektil zhvillohet shumë shpejt. Zgjedhja e shalës luan një rol të madh. Ekspertët lejohen të kalojnë kohë në një biçikletë jo më shumë se gjysmë ore në ditë. Vetëm nëse plotësohet ky kusht, është e mundur të arrihet një rritje e fuqisë, duke parandaluar prostatitin.

ushtrime për potencë

Shumë kohë më parë, u zhvillua një grup i veçantë ushtrimesh që rrisin dhe përmirësojnë ndjeshëm aktivitetin seksual të të rinjve. Vendin e parë ndër ushtrimet e dobishme për të rritur potencën e zë "biçikleta". Është e nevojshme të merrni një pozicion fillestar të shtrirë në shpinë. Këmbët përkulen në gjunjë dhe ngrihen paralelisht me dyshemenë. Më pas, bëhen lëvizje të këmbëve, të ngjashme me pedalimin. Ushtrimi duhet të bëhet 2-3 herë në ditë për disa minuta. Rivendosja e ereksionit arrihet duke rritur rrjedhjen e gjakut në trupat shpellorë.

Një ushtrim i quajtur "hapi i përparmë" është vërejtur gjithashtu si një përfitim. Burri qëndron drejt, me krahët anash. Nga një pozicion në këmbë, ju duhet të ngrini këmbët sa më lart që të jetë e mundur, duke shtypur gjunjët në stomak. Pak njerëz e dinë, por edhe "ura" më e thjeshtë e njohur rrit ndjeshëm fuqinë pa përdorimin e ilaçeve. Është e nevojshme të përpiqeni të ngrini legenin në lartësinë maksimale. Për të rivendosur një ereksion të plotë, ia vlen të uleni çdo mëngjes.

Nëse një mashkull ka punë të ulur (ulur), rekomandohet thjesht të tendosni dhe të relaksoni të pasmet. Kjo do të ndihmojë për të shmangur ngecjen e gjakut në organet e legenit. Gjithashtu, është një parandalim i shkëlqyer i prostatitit. Ushtrimi i thuprës ndihmon në rritjen e rrjedhjes së gjakut në legen. Kryerja e këtij kompleksi aktiviteti fizik të paktën tre herë në javë, rritja e potencës do të jetë e suksesshme.

rekreacion në natyrë për të forcuar fuqinë

Pushimi meriton vëmendje të veçantë. Ngarkimi me sport, përveç punës së përditshme, do të ketë vetëm një efekt të dëmshëm për shëndetin e një të riu. Është shumë e rëndësishme të bëhet dallimi midis punës dhe kohës së lirë. Është e mundur të rritet fuqia pa ndihmën e ilaçeve vetëm nëse respektohen të gjitha rregullat. Pra, një parakusht për rritjen e potencës është gjumi i plotë tetë orësh. Është gjatë gjumit që të gjitha sistemet dhe organet e trupit restaurohen.

Si të rritet fuqia me ndihmën e mjeteve juridike popullore?

Forcimi i fuqisë mund të jetë dhe disa mjete të mjekësisë tradicionale. Pra, nuk ka nevojë për mjekim. Vetitë unike pozitive për ngritjen e rrënjës së xhensenit janë vërejtur prej kohësh. Kjo bimë mund të gatuhet si çaj. Por, megjithatë, rritja maksimale e fuqisë vërehet kur përdoret tinktura e rrënjës së xhensenit. Për ta bërë këtë, derdhni 100 gram rrënjë të grimcuar me 0, 5 litra ujë të pastruar. Vendoseni përzierjen në një vend të errët për dy ditë. Pas kësaj, ju duhet ta vendosni infuzionin në një zjarr të ngadaltë që të lëngojë për 4 orë. Për të rritur fuqinë, duhet të merrni 100 gram ilaç pas ngrënies. Sigurohuni që të shtoni një sasi të vogël kanelle dhe mjaltë.

Një produkt kaq i thjeshtë si hudhra ndihmon në rritjen e fuqisë. Prej tij përgatiten edhe tinktura. Për 1 kilogram hudhër të qëruar dhe të grirë do të nevojiten 2, 5 litra ujë. Infuzioni duhet të qëndrojë në një vend të freskët për 3 javë. Përdorni një ilaç të tillë për të rritur fuqinë para çdo vakti, 50 gram. Sapo sasia e lëngut të arrijë në 400 gramë, i shtohet sërish ujë i ri. Kjo lejohet deri në 2 herë. Më pas, përgatitni një infuzion të ri hudhre. Një rritje e fuqisë do të bëhet e dukshme pas një muaji të një terapie të tillë.

Hudhra gjithashtu mund të konsumohet në formën e saj të pastër për të rritur fuqinë. Një përzierje e hudhrës, mjaltit dhe arrave është shumë e popullarizuar tek meshkujt. Produktet merren në sasi të barabarta. Një ëmbëlsirë e tillë origjinale duhet të hahet dy herë në ditë, një lugë gjelle. Trumza konsiderohet një barishte mashkullore. Sot mund ta blini në çdo farmaci. Gjithashtu, shpesh trumza është pjesë e shumë çajrave. Bari i tharë zihet në ujë të valë dhe injektohet për 40-50 minuta. Ju mund të pini një pije për të rritur fuqinë në sasi të pakufizuar. Nuk do të ketë asnjë dëm prej tij. Në raste të rënda, rritja e fuqisë mund të vërehet vetëm pas gjashtë muajsh. Por, në çdo rast, një efekt pozitiv është i garantuar.

Hithra gjithashtu ndihmon në forcimin e ereksionit. Bimët shëruese mund të përdoren si një ilaç i pavarur, ose të përziera. Duke ndjekur të gjitha këshillat dhe truket, është shumë e lehtë të arrihet një rritje e aktivitetit mashkullor pa përdorimin e drogës. Pra, një dietë e shëndetshme, sporti, pushimi i mirë janë çelësi i forcës afatgjatë mashkullore, potencës së mirë.