Si të rrisni fuqinë në mënyra natyrale? 5 rekomandimet më efektive

Vlen të pranohet se problemi i rritjes së potencës vazhdimisht shqetëson shumë burra - si në moshën e rritur, ashtu edhe nganjëherë në vitet e reja. Mund të ketë shumë arsye për këtë. Për shembull, lodhje kronike, çrregullime nervore, trauma fizike dhe të tjerët. Vlen të përmendet se në shumicën e rasteve përfaqësuesit e seksit të fortë përdorin ilaçe artificiale si pilula e famshme.

Por, për fat të keq, barnat shpesh kanë efekte anësore, dhe përdorimi i tyre i shpeshtë mund të çojë vetëm në komplikime të reja. Sidoqoftë, mos u shqetësoni. Ka shumë mënyra natyrale për të rritur fuqinë, të cilat shpejt do t'ju ndihmojnë të ktheheni në formën e saj të mëparshme pa përdorimin e ilaçeve dhe ndonjë ndërhyrje mjekësore. Për të mësuar më shumë rreth kësaj, lexoni në.

potencë e dobët tek burrat si të rritet

1. Ha mirë

Siç e dini mirë, një dietë ushqyese dhe e ekuilibruar është baza për shëndetin e të gjithë trupit tonë. Dhe ky rregull, natyrisht, është i vlefshëm në rastin e punës së funksionit erektil. Para së gjithash, kushtojini vëmendje pranisë në dietën tuaj të një sasie të mjaftueshme perimesh dhe frutash.

Foodshtë një ushqim i tillë që përmban sasinë maksimale të vitaminave dhe mineraleve që janë jetike për trupin tonë. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet vitaminave C, E, B, si dhe mineraleve zink dhe selen. Të gjitha këto substanca gjenden në sasi të mëdha në karota, bishtajore, arra, mjaltë, qepë, hudhër dhe vezë. Përveç kësaj, është gjithashtu e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje disponueshmërisë së proteinave shtazore dhe karbohidrateve të mjaftueshme.

2. Aktiviteti fizik

Natyrisht, prania e një sasie të mjaftueshme të aktivitetit fizik ka një ndikim të madh në shëndetin tonë. Në rastin ideal, duhet të shkoni në palestër 2-3 në javë, të bëni vrapim të rregullt në mëngjes ose të regjistroheni në seksionin e arteve marciale. Por mund të filloni të paktën me ushtrimet e zakonshme të mëngjesit dhe gradualisht të rritni nivelin e stresit. Ushtrimet e rregullta janë shumë të dobishme në ngritjen e nivelit të testosteronit në gjak, i cili është hormoni kryesor mashkullor përgjegjës për dëshirën seksuale.

Ekzistojnë edhe ushtrime të veçanta për të rritur fuqinë. Për shembull, "urë", "plug", "flutur", drejtimin në vend, dhe lloje të ndryshme të mbledhjeve. Për fat të mirë, në rrjet do të gjeni shumë udhëzime video të hollësishme për këtë temë. Por këtu mënyrat për të rritur fuqinë sapo kanë filluar.

aktiviteti fizik për të rritur potencën

3. Humbja e peshës së tepërt

Mbipesha është një nga armiqtë kryesorë të potencës së mirë. Kilet e tepërta kontribuojnë shumë seriozisht në uljen e hormonit të njohur tashmë testosteronit. Për më tepër, me një rritje të masës dhjamore në trupin e një burri, sasia e hormoneve seksuale femërore (estrogjenet) gjithashtu rritet, domethënë, si në pamje ashtu edhe në sjellje, një burrë bëhet më shumë si një grua. Përveç kësaj, mbipesha jo vetëm që ndikon negativisht në shtytjen seksuale, por gjithashtu rrit ndjeshëm rrezikun e shumë sëmundjeve, dhe gjithashtu ul vetitë mbrojtëse të sistemit imunitar.

Pra, nëse beli juaj tejkalon 92-94 cm, atëherë kjo tashmë është një shenjë e qartë e mbipeshes dhe ushqimit të paekuilibruar. Për fat të mirë, falë dy rekomandimeve të para, ju tashmë dini se si ta rregulloni këtë.

4. Zakonet e këqija

Natyrisht, varësi të tilla si pirja e pijeve alkoolike, pirja e duhanit dhe përdorimi i ilaçeve gjithashtu kanë një efekt shumë negativ në fuqinë tuaj, për të mos përmendur dëmtimin e të gjithë organizmit në tërësi. Ju mund të jeni i sigurt se thjesht heqja dorë nga zakone të tilla tashmë mund të rregullojë shumicën e problemeve tuaja intime dhe të rifitojë "gatishmërinë tuaj" luftarake. Siç mund ta shihni, mënyrat për të rritur potencialin janë shumë të ndryshme.

5. Gjumi dhe sistemi nervor

Siç e dini, për një shërim të plotë pas shqetësimeve të ditës, trupi ynë ka nevojë për të paktën 8-9 orë gjumë të shëndoshë. Këshillohet që gjatë këtij procesi të rëndësishëm të mos tërhiqeni nga asnjë burim drite ose tinguj të pakëndshëm, domethënë errësira dhe heshtja janë të nevojshme.

gjumë i shëndetshëm për të rritur potencën

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të përmendet efekti i dëmshëm i shqetësimeve, shqetësimeve dhe stresit të panevojshëm. Performanca seksuale dhe epshi dobësohen dukshëm kur sistemi nervor i njeriut është i ekspozuar ndaj stresit të madh. Pra, është konceptuar nga vetë natyra, në mënyrë që procesi i fekondimit të zhvillohet në kushtet më të rehatshme dhe të sigurta.

Siç mund ta shihni, të gjitha këto janë shumë të thjeshta dhe mjaft të thjeshta për të kryer metoda të rritjes së potencës, të cilat, megjithatë, kanë një ndikim të madh në sistemin tuaj riprodhues. Mundohuni të filloni t'i përmbaheni këtyre rekomandimeve në të ardhmen e afërt, dhe pastaj jo vetëm fuqia juaj do të përmirësohet, por shëndeti i të gjithë organizmit në tërësi do të përmirësohet.