Produkte që rrisin fuqinë

Produkte të rritjes së potencës

Njerëzimi u çudit nga problemi i rritjes së potencës, si dhe kërkimi i mjeteve për ta rritur atë, madje edhe në antikitet. Produkte që mund të rrisin kënaqësinë seksuale, grekët i dhanë emrin - afrodiziakë. Në ditët e sotme, është vërtetuar shkencërisht se aktiviteti seksual i një burri varet nga marrja e mjaftueshme e vitaminave A, E, grupi B, si dhe mineraleve të tilla si kalcium, selen, zink, magnez dhe të tjerë. Në të njëjtën kohë, shkencëtarët modernë kanë vërtetuar se fuqia ndikohet jo vetëm nga prania e produkteve të caktuara në dietën e një burri, por edhe në përgjithësi, ekuilibri dhe shumëllojshmëria e ushqimit, sasia e ushqimit të konsumuar, aktiviteti fizik dhe gjendje psikologjike e një personi.

Produkte që rrisin fuqinë

Arra.Pothuajse çdo arrë është e përshtatshme këtu - arra pishe, lajthi, fistikë, kikirikë, bajame dhe sidomos arra. Arrat dallohen nga përbërja e tyre më e pasur, e cila ka një efekt pozitiv në të gjithë trupin në tërësi dhe në funksionin seksual në veçanti. Arrat janë të pasura me proteina, acide yndyrore të shëndetshme, vitamina dhe minerale dhe aminoacide thelbësore. Për një efekt pozitiv në trup, arrat duhet të konsumohen rregullisht në sasi të vogla. Mjafton një grusht i vogël në ditë. Për përfitime më të mëdha, arrat mund të konsumohen me mjaltë.

QepëAftësia e qepëve për të rritur fuqinë është e njohur që nga kohërat antike. Në Romën e lashtë, ata thanë se "harku gjithashtu shtyn njerëzit e ngadaltë në krahët e Venusit". Qepët (lloje të ndryshme) ndihmojnë në rikthimin e hormoneve në trup dhe përmbajnë substanca që rrisin fuqinë tek burrat.

HudhërHudhra, si qepët, është një afrodiziak. Rrit qarkullimin e gjakut, ndihmon në mbrojtjen nga prostatiti dhe rrit nivelet e testosteronit (hormoni seksual mashkullor).

ZemerPër të ruajtur shëndetin e burrave, ekspertët rekomandojnë konsumimin e rregullt të mjaltit. Mjalti jep energji, rikthen forcën, rrit qarkullimin e gjakut në zonën e ijeve. Një lugë gjelle mjaltë çdo ditë është një sasi e mjaftueshme për të forcuar trupin mashkullor. Këshillohet që në mjaltë të shtoni arra, kumbulla të thata, kajsi të thata ose fiq.

Të Gjelbrit.Cilantro, spinaqi, selino dhe sidomos majdanozi janë jashtëzakonisht të dobishme për forcimin e funksionit seksual mashkullor. Zarzavatet përmbajnë analoge bimore të hormoneve seksuale mashkullore dhe janë të pasura me vitamina dhe minerale thelbësore.

Frutat.Frutat janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për të rritur fuqinë. Frutat duhet të konsumohen çdo ditë. Dieta e një burri duhet të përmbajë fruta agrumesh, shegë, kivi, fiq, kajsi, pjepër, bukuroshe, hurmë, dardha, rrush dhe shumë fruta të tjera të shijshme.

Perime.Perimet që rrisin fuqinë përfshijnë lakër kineze, brokoli, lulelakër, patëllxhan, domate, avokado, kungull i njomë, karrota dhe shumë të tjerë. Konsumi i rregullt i perimeve ju lejon të mbani shëndetin dhe rininë e një burri për shumë vite.

VezëtVezët (pula dhe thëllëza) janë një produkt i mrekullueshëm i ekuilibruar që ka një efekt të dobishëm në funksionin seksual të mashkullit. Por mos e teproni me këtë produkt, pasi mund të çojë në nivele të larta të kolesterolit në gjak, gjë që mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Duhet të mbahet mend se një nivel i ulët kolesteroli zvogëlon fuqinë tek burrat. Prandaj, vezët duhet të konsumohen rregullisht dhe në mënyrë të moderuar. Opinionet e nutricionistëve për sasinë e saktë të vezëve të konsumuara ndryshojnë shumë, prandaj është më mirë të konsultoheni me një specialist.

Produktet e qumështit.Djathi, gjiza, kosi dhe produkte të tjerë të qumështit të thartuar gjithashtu duhet të jenë të pranishëm në dietën e burrave që kujdesen për gjendjen e funksionit seksual. Ato kanë shumë proteina, yndyrna, vitamina dhe minerale thelbësore. Produktet e qumështit dhe qumështit të thartuar jo vetëm që rrisin fuqinë, por gjithashtu ndihmojnë në rritjen e numrit dhe cilësisë së spermatozoideve.

Peshk deti.Peshku i ujit të kripur përmban acide yndyrore omega-6 dhe omega-3, të cilat përfshihen në prodhimin e hormonit mashkullor testosteronit. Peshku i detit gjithashtu përmban minerale dhe vitamina të nevojshme për shëndetin e burrave. Pëlhura, skumbri dhe salmoni janë veçanërisht të dobishme.

Ushqim deti.Ushqim deti (kallamar, karkaleca deti, cucumaria, midhje, goca deti dhe të tjerët) konsiderohet një afrodiziak i fuqishëm. Ato përmbajnë një sasi të madhe të proteinave, acideve yndyrore thelbësore, selen, zink dhe substanca të tjera që kanë një efekt pozitiv në funksionin seksual.

Produkte që zvogëlojnë performancën seksuale të burrave

Burrat të ndërgjegjshëm për shëndetin gjithashtu duhet të dinë ushqime që zvogëlojnë aktivitetin seksual. Këto përfshijnë birrë, produkte soje, mish të tymosur, soda, pije energjike, nenexhik, miell dhe bukë të bardhë, patate të skuqura, majonezë dhe disa ushqime të tjera.

Duhet të mbahet mend se përveç ushqimit të duhur, aktiviteti i mjaftueshëm fizik, gjumi i shëndetshëm, refuzimi i zakoneve të këqija dhe përbërësit e tjerë të një jetese të shëndetshme kontribuojnë në forcimin e shëndetit të burrave.