Cilat produkte mund të përdoren për të rritur fuqinë?

Ushqimi i duhur është kushti kryesor për ruajtjen e potencës. Një sasi e madhe e ushqimit junk - ushqim i shpejtë, ushqime të skuqura dhe të tymosura, kafe, alkool - ndikon negativisht në funksionin e ereksionit. Produktet për potencë ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit deri në një moshë të pjekur. Burrat me mosfunksionime seksuale duhet të dinë se çfarë të hanë për të rritur epshin.

Produkte për potencialin mashkullor

20 produktet më të mira të testuara me kohë

Me kalimin e moshës, shumë burra përjetojnë probleme me arritjen e ereksionit, me derdhje të parakohshme dhe ulje të kohëzgjatjes së marrëdhënieve seksuale. Ushqimi i duhur do të ndihmojë në heqjen e këtyre çrregullimeve, duke përfshirë një listë të ushqimeve që kanë një efekt të dobishëm në fuqinë mashkullore.

Arra

Dieta duhet të përmbajë arra. Efekti i tyre në trup:

 1. 75g arra të ngrënë çdo ditë përmirësojnë cilësinë e spermës. Tashmë në 1 javë të një diete të tillë me arra, forma e spermatozoideve përmirësohet, numri i tyre rritet.
 2. Arrat braziliane rrisin nivelet e testosteronit tek burrat, gjë që mund të rrisë dëshirën seksuale. Vetëm 3 arra braziliane plotësojnë plotësisht nevojat e trupit të njeriut për selen.
 3. Arrat e shqemës rrisin prodhimin e spermës. Ata luftojnë lodhjen, ngopin trupin me energji.
 4. Konsumi ditor i një sasie të vogël bajame zvogëlon rrezikun e shfaqjes së patologjive kardiovaskulare, normalizon metabolizmin dhe ndihmon në ngritjen e niveleve të testosteronit.

Lukthi i devesë

Stomaku i devesë për rritjen e forcës seksuale

Kjo pjatë ekzotike ka menjëherë një efekt të fortë afrodiziak. Agjenti shkaktar duhet të merret rreth gjysmë ore para marrëdhënies së pritshme seksuale. Për të rritur forcën seksuale dhe qëndrueshmërinë, rekomandohet të konsumoni vetëm 5 g stomak deve.

Një alternativë ndaj këtij afrodiziaku ekzotik të çastit është tinktura e mollës. Për përgatitjen e tij, stomaku i hidhur derdhet me vodka për disa javë. Kjo tretësirë ruhet për një kohë të gjatë, mund të merret në 1 lugë. për të rritur qëndrueshmërinë seksuale.

Goca deti

Ky ushqim deti përmban një sasi të madhe të acideve yndyrore omega-3, proteina, vitamina, elementë gjurmë (midis tyre të dobishëm për shëndetin e burrave - selen, zink, fosfor, nikel) dhe aminoacide - valinë, tirozinë, triptofan, leucinë dhe argininë. Përqendrimi i rritur i substancave aktive për potencë është për shkak të faktit se gocat deti kanë një lloj filtrimi ushqimi, që do të thotë se substanca të dobishme grumbullohen në trupin e molusqeve në sasi të mëdha.

Goca deti është një stimulues i fuqishëm i shtytjes seksuale

Ngrënia e një sasie të vogël goca deti çdo ditë mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të testosteronit dhe numrit të spermatozoideve. Zinku, seleni dhe arginina kontribuojnë në një rritje të numrit të spermatozoideve aktive të qëndrueshme, një rritje në vëllimin e spermës. Aminoacidet dhe vitaminat që përbëjnë mishin e gocës deti rrisin kohëzgjatjen e koitusit, shkurtojnë periudhën zjarrduruese pas derdhjes.

Oysters janë gjithashtu një nga stimuluesit më të fuqishëm të shtytjes seksuale. Një afrodiziak ndihmon në rritjen e prodhimit të dopaminës në tru. Për të stimuluar epshin, mjafton të konsumoni 10 butakë të freskët.

Vezë thëllëzash

Konsumi i rregullt i këtyre vezëve ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në zonën gjenitale. Ky produkt është jashtëzakonisht i dobishëm për enët e gjakut sepse ndihmon në tretjen e pllakave ateroskleroze. Vezët e shkurtërave janë gjithashtu të nevojshme për prodhimin e plotë të testosteronit, pa të cilin seksi normal është i pamundur.

Vezët kanë një efekt të dobishëm në prostatë, e ngopin atë me zink dhe substanca të tjera të dobishme. Efektive kundër hiperplazisë beninje të prostatës, parandalojnë derdhjen e përshpejtuar. Konsumi i rregullt i vezëve të thëllëzave kontribuon në:

 • përmirësimi i cilësisë së transmetimit të impulseve nervore;
 • normalizimi i sintezës së hormoneve seksuale;
 • ndjenja e rritur e kënaqësisë;
 • shkurtimi i periudhës së rimëkëmbjes midis orgazmave;
 • orgazmë e shtuar;
 • një rritje në kohëzgjatjen e ereksionit;
 • ngritjen e ereksionit.

Për të pasur një efekt të dobishëm, mjafton të pini 4 vezë thëllëzash në ditë.

Rrush

Rrushi ndihmon në forcimin e ereksionit

Këto manaferra të ëmbla kanë një efekt pozitiv në trupin e mashkullit. Ato janë veçanërisht të dobishme për burrat me sëmundje të zemrës. Polifenoli, i cili është pjesë e manave, përmirëson metabolizmin, normalizon sasinë e kolesterolit në gjak. E gjithë kjo përmirëson qarkullimin e gjakut, përfshirë. në zonën gjenitale, e cila ndihmon në forcimin e ereksionit dhe rritjen e kohëzgjatjes së saj.

Studimet laboratorike vërtetojnë përfitimet e rrushit për infertilitetin mashkullor. Fetuset rrisin numrin dhe aktivitetin e spermatozoideve, kështu që meshkujt ka më shumë të ngjarë të mbarsen.

Mjaltë dhe bukë bletësh

Mjalti është efektiv në rivendosjen e fuqisë mashkullore dhe rritjen e prirjes seksuale. Alsoshtë gjithashtu trajtimi më i përballueshëm për impotencën. Ky produkt i bletarisë konsiderohet afrodiziaku më i fuqishëm.

Mjafton të konsumoni jo më shumë se 2 lugë gjelle në ditë. bleta trajton. Mund të lahet me ujë ose të shtohet pak në çaj.

Perga është një depo e substancave të dobishme që kanë një efekt të dobishëm në trupin e mashkullit. Ky produkt është i aftë të zëvendësojë pothuajse të gjitha komplekset e vitaminave. Ngrënia e bukës së bletës ndihmon në eliminimin e mungesës së vitaminave dhe elementëve gjurmë në gjak.

Perga përmban një sasi të madhe të aminoacideve. Rrit numrin dhe forcën e spermatozoideve kur merren rregullisht. Ky produkt i bletarisë përdoret gjithashtu për të rivendosur fuqinë mashkullore, sepse ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut.

Isshtë e ndaluar të përdorni mjaltë dhe bukë bletësh nëse jeni alergjik ndaj ndonjë prej produkteve të bletarisë.

Rrepë

Kjo perime është në gjendje jo vetëm për të lehtësuar kollën dhe qetësuar dhimbjen, por edhe për të rritur fuqinë. Rrepa përmban vitamina (me një grup pothuajse të plotë të vitaminave B), fibra, një numër i madh i elementëve gjurmë, Rrepa normalizon potencëne nevojshme për të rivendosur fuqinë normale, vajrat esenciale. Glukorafanina kontribuon në mbrojtjen e shtuar kundër adenomës dhe kancerit të prostatës.

Përdorimi sistematik i enëve me rrepë zvogëlon sasinë e kolesterolit në gjak, për shkak të së cilës rritet qarkullimi i gjakut në rajonin e legenit. Rrepa përmirëson përcjelljen e impulseve nervore, në mënyrë që burrat të përjetojnë orgazëm më të mprehtë dhe të ndritshme.

Ndalohet përdorimi i rrepave për hepatitin akut, kolecistitin, lezionet ulçeroze të stomakut dhe duodenit.

Cokollate

Shtë një ilaç i shijshëm për parandalimin e mosfunksionimit erektil tek burrat. Përmban:

Të hash çokollatë - parandalon mosfunksionimin erektil
 • dopamine (përmirëson gjendjen shpirtërore);
 • triptofan (rrit pasionin);
 • fenilfetamina (aktivizon zonat e trurit që janë përgjegjëse për fillimin e kënaqësisë dhe kënaqësisë seksuale, rrit prodhimin e "hormonit të lumturisë);
 • anandamide (promovon eufori);
 • endorfina (ndikon pozitivisht në dëshirë);
 • teobrominë (kontribuon në mbajtjen e një humori të mirë për një kohë të gjatë).

Burrat duhet të hanë një sasi të vogël të ushqimeve çdo ditë. Shtë më mirë nëse përmbajtja e produkteve të kakaos në çokollatë është më shumë se 65%.

Flounder rrit qëndrueshmërinë gjatë seksit

Përgjegjës

Peshqit e shëndetshëm të detit përmbajnë acide yndyrore polyunsaturated, proteina, vitamina. Flounder ka një përmbajtje të lartë zinku. Sasia e lartë e proteinave ndihmon për të përshpejtuar rritjen e masës muskulore, e cila rrit durimin gjatë seksit, e bën marrëdhënien më të gjatë.Selino

Kjo perime përmban hormonin aldosteron, i cili stimulon aktivitetin e testikujve. Vitamina dhe përbërja minerale e selino normalizon punën e të gjitha organeve, tonifikon dhe rinovon trupin.

Përfitimi i kësaj perime është gjithashtu në faktin se ajo rregullon funksionimin e sistemit gjenitourinar, i cili është i lidhur pazgjidhshmërisht me sistemin riprodhues. Rrënja heq ënjtjen, tret pllakat e kolesterolit, largon gurët nga veshkat dhe fshikëza.

Avokado

Përfshin acid folik, bakër, vitamina B6, K, C, kalium. Prania e avokados në dietë mbron trupin nga sëmundjet mashkullore dhe mosfunksionimet seksuale.

Granat

Ky frut përdoret jo vetëm për shëndetin, por edhe për të rritur fuqinë. Shega përmban vitamina, zink, duke ndihmuar në rivendosjen e forcës mashkullore. Përfitimet e frutave të kuq janë si më poshtë:

 • merr pjesë në prodhimin e dopaminës - hormoni i gëzimit;
 • normalizon punën e gonadave, të cilat janë të përfshira në sintezën e testosteronit;
 • mban gjendjen normale të enëve të gjakut;
 • rrit shpejtësinë e impulseve, rikthen aktivitetin e pjesëve qendrore dhe periferike të sistemit nervor;
 • përmirëson përbërjen e spermës;
 • rrit numrin e spermatozoideve praktike.

Lloje të caktuara të mishit

Mishi është një produkt mashkullor që ka një efekt pozitiv në potencë. Por kjo pronë zotërohet vetëm nga mishrat lehtësisht të tretshëm që përmbajnë një sasi minimale të yndyrës.

Më e dobishme është viçi. Foodshtë ushqimi më i mirë për ruajtjen e qëndrueshmërisë seksuale. Mishi i viçit ka cilësi të lartë ushqyese, është shumë kalorik dhe tretet mirë. Përmban zink, një aminoacid thelbësor që nxit prodhimin e testosteronit.

Mishi në dietën e një burri për të rritur potencën

Për të rritur potencën, burrat këshillohen të konsumojnë llojet e mëposhtme të mishit:

 1. Pule. Jep forcë, aktivizon prodhimin e testosteronit.
 2. Mish lepuri. Mishi përmban zink, hekur, kalium, të gjitha vitaminat e nevojshme për shëndetin e burrave.
 3. Mish kali. Ky mish është i ekuilibruar në përbërjen e tij. Rekomandohet të përmirësoni funksionin seksual tek burrat, të përmirësoni prodhimin e spermës dhe cilësinë e spermës. Mishi i kalit parandalon infertilitetin.
 4. Olenin. Isshtë një produkt dietik me pak kalori. Isshtë një agjent efektiv për rritjen e ereksionit që nxit prodhimin intensiv të testosteronit.

Farë kungulli

Farat e kungullit përmbajnë vitamina A, B, E, K, F, zink dhe fosfor, acide organike: alfa-lipoik, linoleik, folik. Ato përfshijnë acide shumë të pangopura - omega-3 dhe omega-6. E gjithë kjo ka një rëndësi të madhe për shëndetin e burrave. 100 g fara përmbajnë gjysmën e vlerës ditore të zinkut, i cili është përgjegjës për sintezën normale të testosteronit.

Farat e kungullit përdoren për parandalimin e sëmundjeve mashkullore të shoqëruara me një rënie në funksionin e gjëndrës së prostatës dhe përhapjen beninje të indeve të saj. Ky produkt i shijshëm forcon zemrën dhe sistemin vaskular për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës F.

Farat e kungullit hahen më mirë të papërpunuara. Nëse i skuqni edhe pak, ata do të humbin disa nga vetitë e tyre ushqyese. Farat e kungullit me mjaltë janë veçanërisht të shijshme dhe të shëndetshme.

Datat

Hurmat kanë një efekt pozitiv në trupin e burrave

Frutat në formën e frutave të thata kanë një efekt të dobishëm në trupin e burrave:

 • stimulojnë aktivitetin e trurit;
 • rivendosni funksionimin e sistemit nervor në kushtet e stresit emocional dhe stresit të rritur;
 • rrit rezistencën fizike;
 • hiqni kolesterolin e dëmshëm;
 • shkatërrojnë organizmat patogjenë.

Për të furnizuar trupin me një normë ditore të magnezit dhe gjysmën e normës së hekurit, mjafton të konsumoni 7 hurma çdo ditë. E njëjta sasi e frutave të thata do të jetë e domosdoshme për rivendosjen e vëllimit normal të spermës dhe numrin e kërkuar të spermatozoideve të qëndrueshme.

Zarzavate pikante

Gjelbrit kanë një efekt të dobishëm në punën e trupit të mashkullit

Zarzavatet e përdorura si erëza kanë një efekt pozitiv në punën e trupit të mashkullit. Për të rivendosur fuqinë dhe dëshirën seksuale, është e dobishme të marrësh bimë të tilla:

 1. Majdanoz. Ai përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për të ruajtur fuqinë. Majdanoz normalizon funksionimin e sistemit nervor, rrit përthithjen e kalciumit, promovon prodhimin e testosteronit dhe mban një mbledhje të fortë. Këto zarzavate parandalojnë zhvillimin e prostatitit.
 2. KopërPërmban vitamina C, E, B, si dhe kalcium, kalium. Shtë një burim i argininës, e cila zgjeron enët e gjakut dhe rrit ereksionin. Konsumimi i farave të kësaj bime shkakton rrjedhjen e gjakut në penis, gjë që ndihmon në rritjen e ereksioneve.
 3. Kinzu. Shtyp depresionin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore. Për të rritur fuqinë, është më mirë të hani cilantro të freskët. Për parandalimin e prostatitit, këshillohet të përdorni këtë erëz me farat e koprës dhe majdanozit.
 4. Borziloku. Përmban Evengol, i cili largon kolesterolin e dëmshëm. Kjo pastron enët e gjakut dhe ndihmon për të mbajtur një mbledhje të gjatë dhe të fortë.

Xhenxhefil

Kjo erëz përmirëson mirëqenien e një burri, rikthen besimin në fuqinë seksuale. Rrënja e bimës ka një efekt tonik të fortë dhe, me përdorim të rregullt, rrit nivelet e testosteronit, rrit epshin. Edhe një sasi e vogël xhenxhefili rrit prodhimin e qelizave embrionale të shëndetshme.

Rrënja e xhenxhefilit ka një efekt aktiv antitumor. Parandalon zhvillimin e adenomës.

Hudhra është një afrodiziak me veprim të shpejtë

Hudhër

Një afrodiziak i fortë, me veprim të shpejtë është i domosdoshëm për mosfunksionimin erektil. Shkrin kolesterolin e keq dhe stimulon rrjedhjen e gjakut në organet e legenit. Hudhra promovon sintezën e testosteronit, normalizon funksionin e testikujve.

Hudhra konsumohet e gjallë, e zier dhe si erëza për pjatat.

Skumbri

Ky peshk përmban një sasi të madhe të proteinave lehtësisht të tretshme dhe një sasi të madhe të acideve yndyrore të pangopura që përmirësojnë aftësinë fizike.

Skumbri ndihmon në aktivizimin e prodhimit të hormoneve seksuale, zvogëlimin e nervozizmit. Konsumi i rregullt i këtij peshku ndihmon në rritjen e qëndrueshmërisë fizike të nevojshme për seks.

Midhjet rrisin prodhimin e testosteronit

Midhjet

Këto butak përmbajnë të gjithë gamën e elementëve gjurmë dhe vitaminave të nevojshme për të ruajtur fuqinë. Ato janë një burim i acideve të vlefshme omega, sigurojnë trupin me zink dhe jod. Aminoacidet që përmbahen në mishin e midhjes rrisin epshin, rrisin prodhimin e testosteronit.

Midhjet përmbajnë 2. 5 herë më shumë proteina sesa viçi.Receta dhe pjata të lehta për shëndetin e burrave

Sallatë mollë me selino dhe arra

Ushqimet e mëposhtme të lehta dhe të shëndetshme janë përgatitur për burrat:

 1. Sallatë mollë me selino dhe arra. Për përgatitjen e tij, mollët priten në kube, selino dhe arra u shtohen atyre. Për salcë, shtrydhni lëng limoni, përzieni atë me kos, sezoni me kripë dhe sheqer.
 2. Viçi me xhenxhefil. Qëroni dhe copëtoni qepën dhe rrënjën e xhenxhefilit. Hiqni thelbin nga speci, prerë atë në kube. Mishi i viçit është larë, qëruar dhe prerë nga ana në formën e një "xhepi". Ata vendosin perime në të. Turshi në vaj, verë, erëza hop-suneli. Skuqur në një tigan.
 3. Hurma me djathë gorgonzola. Frutat e thata lahen, bëhet një prerje gjatësore, hiqet kocka. Djathi gatuhet me një pirun me lëvore limoni. Një top i vogël djathi vendoset në çdo datë dhe shtypet.

Mënyra alternative

Për të rritur fuqinë, burrat mund të përdorin ilaçe që përmbajnë substanca biologjikisht aktive. Por ato nuk kanë një efekt të dobishëm në trup. Vetëm produktet natyrore ndihmojnë në ruajtjen dhe rritjen e fuqisë pa pasoja të dëmshme për trupin.

Përfundim

Produktet që rrisin fuqinë duhet të jenë në dietën e një burri çdo ditë, ato përdoren për të përgatitur enët e shijshme dhe të shëndetshme. Një dietë racionale është një alternativë e shkëlqyeshme për të marrë ilaçe të sintetizuara kimikisht për të rritur fuqinë.