Ushqimi për të rritur fuqinë tek burrat

Cila duhet të jetë ushqyerja për të rritur fuqinë tek burrat? Para së gjithash, duhet të përfshijë një sërë vitaminash dhe mikroelementesh të nevojshëm për forcën mashkullore.

Gjithashtu, seksi i fortë duhet të jetë i vetëdijshëm se jo të gjitha metodat e gatimit janë të përshtatshme për të përmirësuar mbledhjen, dhe se disa produkte ushqimore do të duhet të përjashtohen plotësisht nga dieta.

fruta dhe perime për potencën mashkullore

Ushqim i papërpunuar dhe agjërim

Kur hani ushqim të papërpunuar, fuqia mund të ulet nëse një burrë ka zgjedhur këtë mënyrë të të ngrënit relativisht kohët e fundit. Gjatë periudhës së tranzicionit, të gjitha funksionet në trup zvogëlohen. Kjo ka një efekt të dukshëm në potencë. Në kushte të tilla, një burrë mund të mos ketë aspak interes për jetën seksuale. Shumë burra të ushqimit të papërpunuar raportojnë se ndihen mirë, por nuk kanë ndonjë tërheqje për gratë.

Fakti është se puna e sistemit riprodhues është e qëndrueshme vetëm kur nuk ka dështime në trup. Nëse një burrë kalon në ushqim të papërpunuar, trupi preferon të mos harxhojë energji në dëshirën seksuale dhe thjesht e fik këtë funksion. Si rezultat, specialistët e ushqimit të papërpunuar ose nuk kanë mbledhje ose ulin cilësinë e spermës. Kjo sugjeron që një ushqyerje e tillë për rritjen e potencës është plotësisht e papërshtatshme.

vegjetarianizmi për të rritur potencën

Sidoqoftë, pas një kohe të caktuar, trupi kthehet në normalitet dhe të gjitha funksionet e tij rikthehen. Funksioni seksual gjithashtu normalizohet, potenca fillon të rritet dhe gradualisht arrin nivelin e saj të mëparshëm. Prandaj, një dietë ushqimore e papërpunuar dhe potencë janë gjëra mjaft të përputhshme.

E njëjta gjë mund të thuhet për agjërimin. Agjërimi në vetvete ka një efekt pozitiv në trup, dhe shërimi i përgjithshëm gjithmonë ka një efekt të dobishëm në potencë. Por për këtë ju duhet të mësoheni me agjërimin.

Shumë burra që zgjodhën të vdesin nga uria vunë re një rritje të tërheqjes seksuale ndaj grave, si dhe një rritje në kohëzgjatjen e marrëdhënieve seksuale. Kjo do të thotë që agjërimi dhe potenca e lartë janë gjëra që nuk bien në kundërshtim me njëra-tjetrën. Përveç kësaj, agjërimi ka ndihmuar disa burra që të luftojnë prostatitin dhe hemorroidet.

Vegjetarianizëm

Besohet se vegjetarianizmi ndikon negativisht në shëndetin e burrave dhe se një burrë vegjetarian shpesh ka probleme me potencën. Shumë argumentojnë se vegjetarianizmi do të çojë në mënyrë të pashmangshme në impotencë dhe se ushqimi për impotencë është, para së gjithash, enët që përfshijnë mish. Dihet që mishi konsiderohet si një produkt mashkullor. Përmban shumë vitamina dhe minerale të dobishme të nevojshme për forcën e mashkullit. Por nëse dieta e një njeriu që ka hequr dorë nga mishi dhe që praktikon vegjetarianizëm përmban produkte qumështi, vezë, arra, fruta dhe perime, nuk mund të bëhet fjalë për impotencë. Përveç kësaj, shumë ushqime me origjinë bimore rrisin ndjeshëm potencën.

arra për të rritur potencën

Produktet më të njohura vegjetariane për potencë të mirë janë:

 • fara kungulli;
 • kokrra gruri;
 • zarzavate (spinaq, selino, majdanoz);
 • arra (pisha, arra, arrëmyshk, bajame, kikirikë, shqeme, lajthi, fëstëk);
 • perime (rrepë, qepë, hudhër, lakër, panxhar, rrepkë);
 • fruta (banane, portokall, rrush);
 • ullinj;
 • fasulet.

Prandaj, të gjitha deklaratat se vegjetarianizmi shkakton një rënie të potencës janë të gabuara.

Produkte të dëmshme

 1. BirraKjo pije nuk duhet të përdoret për mosfunksionime seksuale, pasi provokon prodhimin e hormonit femëror të estrogjenit. Duhet të mbahet mend se në doza të mëdha, çdo pije alkoolike nuk do të sjellë përfitime për shëndetin e burrave.
 2. Kripë.Beenshtë vërtetuar se marrja e tepërt e kripës ul ndjeshëm potencën tek meshkujt.
 3. SojeFitoestrogjenët që përmbajnë soja gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në potencë duke bllokuar prodhimin e hormoneve mashkullore.
 4. Makarona.Këto produkte përmbajnë karbohidrate lehtësisht të tretshme që mund të çojnë në shtim në peshë dhe çekuilibër hormonal. Çrregullimet hormonale, nga ana tjetër, mund të çojnë në një rënie të potencës.
 5. Produkte buke.Ngrënia e produkteve të pjekura rregullisht mund të shkaktojë ulje të niveleve të testosteronit në gjak.
 6. Sheqeri.Për shkak të konsumit të sasive të mëdha të sheqerit, furnizimi i impulseve nervore është i ndaluar, si rezultat i të cilit mund të ndodhë impotenca.
 7. Pije të gazuara dhe pije energjike.Këto janë produkte që ulin ndjeshëm potencën. Me përdorimin e rregullt të pijeve të tilla, një mbledhje e dobët do të vërehet gjithnjë e më shpesh.
 8. Vaj luledielli.Përdorimi i tepërt i këtij produkti zvogëlon ndjeshëm prodhimin e testosteronit.

Gjithashtu, produkte të tilla si mishi i tymosur, proshutë, krisur të kripur, patate të skuqura, arra, oriz, patate dhe suxhuk ulin fuqinë.

Karakteristikat e përbashkëta negative të të gjitha produkteve të dëmshme për burrat janë:

 • zvogëluar prodhimin e testosteronit;
 • çrregullime të qarkullimit të gjakut;
 • dështimi i ritmit të sistemit të tretjes;
 • shkatërrimi i integritetit të mureve të enëve të gjakut;
 • duke rritur nivelin e kolesterolit në gjak.
mish i tymosur si një produkt i dëmshëm për potencë

Rregulli themelor i një diete për të rritur potencialin është që çdo ushqim duhet të konsumohet në mënyrë rigoroze në moderim. Ju nuk keni nevojë të ushqeni veten një kilogram lakër në ditë ose një duzinë vezë, të larë me litra qumësht. Nëse ushqeni një person me një sasi të madhe ushqimesh edhe jashtëzakonisht të shëndetshme, kjo sigurisht që do të çojë në probleme me traktin gastrointestinal.

Sa i përket metodave të gatimit, është më mirë të zieni ose të zieni ushqime - humbja e lëndëve ushqyese do të minimizohet. Ushqimet e pjekura konsiderohen më pak të dobishme. Një dietë që përfshin ushqime të skuqura nuk rekomandohet për të përmirësuar fuqinë mashkullore.

Një dietë për potencë përfshin ngrënien në pjesë të vogla 5-6 herë në ditë. Kjo do të shmangë mbingarkesën e sistemit të tretjes. Ushqimi do të përthithet shumë më mirë dhe përfitimet nga përdorimi i tij do të maksimizohen. Ngrënia e porcioneve të mëdha dhe ngrënia e tepërt për potencë është shumë e padëshirueshme.

Produkte që përfitojnë

Të gjithë burrat që kanë probleme në sferën seksuale janë të interesuar në pyetjen se cilat produkte për të rritur fuqinë duhet të konsumohen në mënyrë që të bëjnë jetën e tyre seksuale të plotë. Do të jetë gjithashtu e dobishme për gratë të dinë se çfarë të ushqejnë burrat e tyre për të rritur fuqinë e tij.

Pra, si ta ushqejmë një njeri për të shmangur problemet intime dhe cilat produkte rrisin fuqinë?

 1. Arra.Arginina, e gjetur në arra, promovon prodhimin e oksidit të azotit, një përbërës thelbësor për një mbledhje të mirë. Arrat përmbajnë gjithashtu vitamina B dhe E, zink, hekur, kalium dhe magnez. Më të dobishmit për rritjen e fuqisë janë bajamet, lajthitë dhe shqemat. Ju duhet të hani 100 gram arra çdo ditë.
 2. Fruta.Frutat e agrumeve meritojnë vëmendjen më të afërt. Portokallet dhe limonët mund të kenë një efekt të dobishëm në potencë dhe të rrisin epshin. Sasia e madhe e luteinës që përmbahet në këto fruta stimulon prodhimin e testosteronit. Vlen të përmenden edhe bananet. Karbohidratet e përfshira në banane i sigurojnë trupit mashkull energji të mjaftueshme për një marrëdhënie të plotë seksuale.
 3. Të Gjelbrit.Rritja e prodhimit të testosteronit është për shkak të vitaminave B dhe zinkut që gjenden në zarzavate. Majdanozi, selino, cilantro dhe spinaqi konsiderohen ushqimet më të shëndetshme. Përdorimi i tyre ndihmon në pastrimin e trupit, përmirësimin e proceseve metabolike dhe stimulimin e dëshirës seksuale.
 4. frutave agrume për të rritur fuqinë
 5. Perime.Perimet e papërpunuara dhe të gatuara rrisin epshin dhe kanë një efekt pozitiv në ereksione duke rritur nivelet e testosteronit. Më të dobishmit janë qepët, hudhra, rrepa, lakra, rrepkat dhe panxhari. Ngrënia e perimeve është thjesht e pazëvendësueshme për rritjen e potencës te burrat.
 6. Produkte të bletarisë.Për forcën e plotë të meshkujve, produkte të tilla si mjalti dhe buka e bletës janë shumë të dobishme.
 7. PeshkLider në mesin e peshqve për përmirësimin e ereksionit është pluhuri, i cili përmban vitamina A, B dhe E. Skumbri gjithashtu ka një efekt pozitiv në fuqinë dhe sistemin riprodhues. Përveç kësaj, ky peshk përmban fosfor, i cili është përgjegjës për cilësinë e spermës. Ngrënia e tonit jo vetëm që ndihmon në forcimin e ereksionit, por edhe në rritjen e numrit të spermatozoideve.
 8. Mustardë.Ky produkt përmirëson në mënyrë të përsosur ereksionin dhe ka një efekt të dobishëm mbi hormonet.
 9. Produktet e qumështit.Për funksionimin normal të organeve gjenitale, produktet e qumështit janë shumë të dobishme. Kalciumi dhe magnezi që përmbahen në produktet e qumështit jo vetëm që rrisin fuqinë, por gjithashtu ndihmojnë në ngritjen e imunitetit të dobët. Veçanërisht rekomandohet që burrat të hanë djathë, gjizë shtëpie, salcë kosi dhe qumësht.
 10. Qull.Më e dobishme është bollgur. Bollguri përmban argininë, e cila në mënyrë aktive rrit qarkullimin e gjakut në organet gjenitale. Një ushqyerje e tillë për burrat është shumë e dobishme për potencë të mirë.
 11. VezëtThëllëzat dhe vezët e pulës janë të pasura me vitamina A, B, D, E dhe K. Përveç kësaj, vezët përmbajnë sasi të mjaftueshme të zinkut, kalciumit, fosforit, kaliumit dhe hekurit. Vezët rekomandohet të hahen të gjalla.

Ushqimi i duhur është çelësi për një jetë seksuale të përmbushur. Në mënyrë që të ushqehen si duhet, seksi i fortë duhet të dijë se cilat ushqime duhet të përfshihen në dietën e tyre dhe cilat duhet të përjashtohen plotësisht prej saj. Kjo qasje ndaj stilit tuaj të jetës do t'ju ndihmojë të harroni njëherë e përgjithmonë problemet në sferën intime.