Çfarë është e dobishme dhe çfarë është e dëmshme për fuqinë e një burri

Potenciali i lartë është çelësi i konceptimit të suksesshëm, stabilitetit moral dhe vetëbesimit. Përkundër faktit se problemet me ereksionin ndodhin tek njerëzit më afër pleqërisë, është më mirë të rregulloni menjëherë dietën tuaj dhe të përdorni atë që është e dobishme për potencën e një burri nga rinia. Gjëja kryesore është të mos harrojmë se ka ushqime që ndikojnë negativisht në epsh dhe performancën seksuale, përdorimi i tyre duhet të zvogëlohet.

Si të ushqehemi me përfitime të potencës?

Anyshtë shumë e vështirë për çdo person të përmbahet në një dietë të caktuar. Tashmë fjala "dietë" përshtatet në një lloj respektimi të rreptë të rregullave, detyrimit. Prandaj, është e mundur, kur identifikoni produkte të dëmshëm dhe të dobishëm për shëndetin intim, të përqendroheni në preferencat personale të shijes.

Mishi dhe perimet - e mirë apo e keqe?

Të gjithë ndoshta tashmë e dinë që mishi është një produkt thjesht mashkullor. Ai siguron trupin e njeriut me proteina të nevojshme për të krijuar spermë dhe stimulon prodhimin e testosteronit. Ju mund të përdorni produktet e mishit si një patogjen mashkullor. Mishi i kuq duhet të preferohet:

 • Viçi
 • Qengji
 • Turqia.
 • Rosë
 • Patë.
 • Mish kali.

Mishi duhet të kombinohet me perime të dobishme për potencën. Një tepricë e proteinave çon në faktin se thithja e kolesterolit është e dëmtuar në një person. Yndyra e tepërt depozitohet në muret e brendshme të enëve të gjakut, duke provokuar mbipesha.

produkte të dobishëm për fuqinë mashkullore

Perimet që stimulojnë fuqinë:

 • Brokoli, lakra kineze.
 • Spinaq
 • Kastravecat, specat, domatet e freskëta.
 • Lëng karrote dhe karrote.
 • Sallatë.
 • Qepë dhe hudhër.

Perimet hahen më mirë të papërpunuara. Dietologët me përvojë rekomandojnë zierjen ose avullimin e mishit. Por a keni parë një burrë që ha me gëzim mish të zier me një copë brokoli? Ushqim i shijshëm dhe i shëndetshëm mund të përgatitet në një multicooker. Me ndihmën e saj, ju mund të përgatitni produkte të shëndetshëm për potencën e burrave në mënyrë të shijshme, pa humbur të gjitha vitaminat dhe mineralet e dobishme.

Turqia e pjekur me domate dhe speca do të jetë një darkë e shkëlqyeshme. Mund ta plotësoni me një sallatë me qepë dhe vezë, vetëm ju duhet ta mbushni me salcë kosi ose vaj ulliri, dhe jo majonezë.

Ushqimi i detit është një përbërës thelbësor për forcën e mashkullit

ushqim deti për të rritur potencën

Përleshjet, midhjet, kallamarët janë afrodiziakë natyralë. Substancat që përmbahen në to stimulojnë zgjimin seksual, mbështesin ereksionin. Produktet e tjera detare gjithashtu përfitojnë nga fuqia:

 • Karkaleca.
 • Karavidhet.
 • Peshk deti.
 • Mish stingray dhe peshkaqen.
 • Alga deti.

Për të marrë një efekt pozitiv, rekomandohet të hani ushqim deti gjysmë të papërpunuar ose pas trajtimit minimal të nxehtësisë. Para se të hani ndonjë produkt të ri, duhet të siguroheni që nuk është alergjik ndaj tij.

Jo vetëm peshku i detit është i dobishëm për fuqinë, peshku i lumit ose i liqenit mund të hahet për të përmirësuar funksionin e ereksionit. Alsoshtë gjithashtu shumë efektive të përdorni mishin e karavidheve si patogjen. Përmban mjaft fosfor, selen dhe zink për të përmirësuar prodhimin e spermës.

Mund të hani karavidhe të zier, është më mirë të piqni peshk. Përmirëson gjithashtu fuqinë e havjarit, të zi ose të kuq, mundësisht pak të kripur.

Mjaltë, barishte dhe erëza

produktet e bletës për të rritur fuqinë

Kështu që potenca është gjithmonë në të mirën e saj, ju mund ta sezoni ushqimin me erëza çdo ditë. Ndikimi pozitiv vërehet:

 • Kanellë.
 • I urtë
 • Kardamom.
 • Anisa.
 • Mayonran.
 • Speca - të ëmbla, të zeza, të kuqe, të bardha.

Erëzat ndihmojnë në stabilizimin e energjisë seksuale. Për shkak të tyre, qarkullimi i gjakut normalizohet, rrjedha e gjakut në organet e legenit përmirësohet.

Jo më pak se erëzat, mjalti është i dobishëm për fuqinë dhe produktet e tjera të bletarisë. Disa njerëz mendojnë se mjalti mund t’i shtohet çajit. Por kur nxehet, ky produkt humbet shumë nga cilësitë e tij pozitive. Bestshtë më mirë të hani mjaltë me një lugë, për shembull, disa lugë në mëngjes. Ose përgatitni përzierje ushqyese me mjaltë.

Nëse bluani 100 gram arra, 2 limona në një mulli mishi dhe i përzieni të gjitha me një gotë mjaltë, mund të merrni një ilaç që përmirëson ereksionin. Përveç kësaj, shumë burra vërejnë se pasi të konsumojnë një delikatesë të tillë, imuniteti rritet, njëqind ndihmon për të marrë më pak ftohje.

potencë e dobët në një njeri si ta rritë atë me ndihmën e produkteve

Ka një efekt pozitiv në fuqinë e bukës së bletës, përmban proteina dhe karbohidrate të thjeshta - fruktozë dhe glukozë. Me përdorimin e rregullt të këtij produkti tek një burrë, sekretimi i testosteronit përmirësohet, puna e sistemit kardiovaskular normalizohet.

Ju mund të shtoni xhenxhefil në mjaltë. Kjo erëz është e pasur me vajra esencialë që kanë një efekt pozitiv në dëshirën seksuale. Xhenxhefili është i mirë për potencën, por duhet ta përdorni rregullisht. Erëza ka një efekt të dobishëm jo vetëm në trupin e mashkullit. Për gratë që vuajnë nga rënia e epshit, do të jetë gjithashtu e dobishme të hanë një lugë gjelle mjaltë me xhenxhefil.

Xhenxhefili mund të shtohet në mish të gatuar dhe sallata të papërpunuara. Ju mund të organizoni një mbrëmje romantike duke porositur role me peshk të kuq dhe havjar, xhenxhefili përdoret si erëza për ta.

Pse janë të dobishme arrat dhe farat?

Arrat ndihmojnë në ngopjen e trupit me acide Omega-3 të nevojshme për funksionimin normal të enëve të gjakut. Ato gjithashtu përmbajnë argininë, e cila mund të stimulojë qarkullimin kapilar të gjakut. Arra të dobishme për fuqinë:

arra për të rritur fuqinë mashkullore
 • Bajame.
 • Arra shqeme.
 • Fistikë.
 • Arra.
 • Arra pishe.

Arrat janë një produkt shumë kalorik, ju duhen shumë pak prej tyre për të pasur një efekt pozitiv, ju duhet të hani fjalë për fjalë një grusht në ditë.

Kikirikët nuk janë të përshtatshëm për burrat, ato provokojnë mbipesha dhe janë të dëmshme për enët e gjakut në sasi të mëdha.

Farat e lulediellit, farat e kungullit gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në fuqinë për shkak të vajrave që ngopin trupin me vitaminë E.

Ushqim që ngre fuqinë shumë fort

majdanoz për të rritur fuqinë mashkullore

Ka ushqim të shëndetshëm për potencë, i cili nuk duhet të hahet vazhdimisht, është më mirë ta përdorni herë pas here, në mënyrë që të mos provokoni zhvillimin e alergjive kumulative.

 • Majdanoz. . . Një bandë e këtyre zarzavate përmban androgjene që stimulojnë prodhimin e testosteronit.
 • Selino. . . Stimulon dëshirën seksuale.
 • Portokall, mango, hurmë. . . Ato ndihmojnë në stabilizimin e potencës, por në sasi të mëdha ato mund të ndikojnë negativisht në sistemin gastrointestinal.

Kafeja natyrale është një pije që stimulon sistemin nervor. Për shkak të kafeinës, ka një efekt në qendrat nervore përgjegjëse për fuqinë, performancën, qëndrueshmërinë. Por sapo kafeina largohet nga gjaku, një person mund të ndiejë një prishje. Prandaj, nuk duhet të pini më shumë se një filxhan kafe në ditë.

E rëndësishme!Kafeja e çastit është e dëmshme për potencën, pasi përmban shumë aditivë sintetikë.

Një burrë mund të pijë çaj çdo disa ditë, gjë që është e dobishme për potencën. Për ta bërë këtë, duhet të krijoni çaj jeshil kinez ose oolong të bardhë në përputhje me të gjitha rregullat. Shtoni një majë xhenxhefil në të, pini të ngrohtë, kafshoni me mjaltë.

Një afrodiziak tjetër që nuk toleron teprimet është çokollata. Një copë çokollatë e zezë (të paktën 72% kakao), e ngrënë një herë në javë, ka një efekt të dobishëm në ereksionin dhe epshin. Nëse ka më shumë çokollatë, ka probleme me enët e gjakut, lëkurën.

Efekt negativ në potencë

Ajo që është e mirë për një mbledhje duhet të hahet në sasi të kufizuara, duke holluar dietën tuaj të zakonshme me produkte të reja. Nuk mjafton të hani ushqime që kanë një efekt të dobishëm në potencë, gjithashtu duhet të përjashtoni ushqime të pashëndetshme nga dieta juaj.

Kur blini produkte të caktuara, duhet të merrni parasysh cilësinë e tyre. Për shembull, në vitet e fundit, kafshët në komplekset e mëdha ushqehen me hormone femërore, pasi që këto ilaçe stimulojnë rritjen e peshës. Si rezultat, në vend që të përfitojë nga mishi i kuq, një njeri arrin spermatogjenezën e shkaktuar nga estrogjeni.

Produkte të dëmshme

ushqim i konservuar si produkte të dëmshëm për potencë

Jemi mësuar të bëjmë sallatat me majonezë dhe të rostiçojmë role me sallam gjatë lëvizjes. Por ky ushqim ka një efekt negativ në të gjithë trupin. Produkte të dëmshëm për fuqinë:

 1. Mish të tymosur. . . Përmban substanca që kanë një efekt toksik në sistemin e qarkullimit të gjakut.
 2. Marinatat. . . Uthulla duhet të konsumohet në sasi të kufizuara pasi ndërhyn në prodhimin e testosteronit.
 3. Ushqim të konservuar. . . Trajtimi i nxehtësisë, i cili përdoret për konservimin, vret të gjithë lëndët ushqyese, por stimulon akumulimin e kancerogjenëve.
 4. Pjekja. . . Rrotullat, ëmbëlsirat, petullat e ëmbla provokojnë mbipesha.

Një burrë duhet të kufizojë përdorimin e kripës dhe sheqerit nëse dëshiron të ruajë fuqinë, pasi që këto shtesa në sasi të mëdha çojnë në përçarje të sistemit të qarkullimit të gjakut.

Pije që kanë një efekt negativ në ereksion

Alkooli ka një efekt negativ në të gjithë trupin. Megjithëse një gotë verë e kuqe mund të përdoret si patogjen. Por, nëse një burrë rregullisht "shëron" potencën në këtë mënyrë, kjo mund të çojë në mosfunksionim erektil të shkaktuar nga varësia nga alkooli.

birra si pije e dëmshme për potencë

Pijet e tjera që do të kufizohen përfshijnë:

 • Qumësht me shumë yndyrë. Përmban kolesterol me dendësi të ulët, rrit prodhimin e hormoneve femërore.
 • BirraPërmban estrogjene, shtyp prodhimin e testosteronit.
 • Limonata. Soda përmban shumë sheqer dhe substanca sintetike.
 • Energjia. Ato veprojnë në qendrat nervore në tru, duke krijuar efektin mashtrues të djersitjes në rritje, e cila më pas mund të preket rëndë.

Sigurisht, nëse hani pak "të dëmshëm", nuk do të shkaktojë një goditje dërrmuese në trup. Një herë në muaj, mund të pini një shishe birrë dhe ta hani atë me brinjë të tymosur të dëmshëm.

Ju mund të zbuloni se cilat ushqime janë të dobishme për potencë, madje mund t'i futni me kujdes në dietën tuaj. Por ushqimi i duhur do të jetë i padobishëm nëse burri vazhdon të pi duhan, do të udhëheqë një mënyrë jetese të ulur. Prandaj, nëse doni të mbani potencialin deri në pleqëri, nuk keni nevojë vetëm për të ngrënë ushqime të shëndetshme, por edhe për të luajtur sporte, të keni një qëndrim pozitiv ndaj jetës dhe, më e rëndësishmja, të bëni seks të rregullt.