Vitamina për potencë: alfabeti mashkullor - nga A në Zn

Shpesh, edhe burrat e rinj dhe të shëndetshëm vërejnë se kanë vështirësi me ereksionin. Dhe gjendja e përgjithshme e trupit nuk është e lumtur. Në mëngjes nuk ka ndjenjë gëzimi, ka më pak energji, forca është mezi e mjaftueshme për të përfunduar detyrat më të thjeshta të përditshme. Arsyeja për këtë është mungesa e ndonjë lëndë ushqyese të rëndësishme për trupin. Duke marrë vitamina për potencë, ju lehtë mund të ktheni në këtë rast, forcën dhe tonin seksual.

Çfarë është e rëndësishme për potencën?

Ereksioni dhe derdhja janë shfaqje të dukshme të një mekanizmi kompleks, kryesisht të fshehur nga sytë, të sistemit riprodhues. Në mënyrë që kontakti seksual të jetë i suksesshëm, duhet të shfaqet një impuls në lëvoren cerebrale mashkullore - një sinjal për një stimul (partneri, fantazia, fotografia). Pastaj kalon përgjatë nervave në zemër, enët e gjakut, stimulon lirimin e hormoneve - fillon një lojë ekipore e të gjithë trupit.

Një mbledhje e plotë dhe orgazëm nuk janë të mundshme pa:

 • Kushtet psikogjene (simpatia për një partner, një mjedis i pranueshëm për një burrë, etj. );
 • Shëndeti i duhur i një burri;
 • Stimulimi i organeve gjenitale të tij.

Dridhja e penileve shpesh është pasojë e faktorëve të jashtëm të pafavorshëm. Nëse një burrë është grindur me partneren e tij një ditë më parë ose po përjeton shqetësime (shumë të zhurmshëm, të ftohtë, të afërmit janë nëpër mur nga dhoma e gjumit), një mbledhje mund të mos shfaqet, ajo mund të zhduket gjatë koitusit. Gjendja e sfondit hormonal, enëve të gjakut, zemrës është e rëndësishme. Edhe dhimbja në një gju të dëmtuar ndonjëherë mund të jetë fiasko.

Faktorët që ndikojnë në potencë

cilët faktorë ulin potencën

Një rol të madh luan stili i jetës së një burri dhe gjendja e trupit. Më e dëmshme për potencë:

 1. Abuzimi me alkoolin, veçanërisht birra.
 2. Pirja e duhanit
 3. Përdorimi i barnave, përfshirë "dritën", "klubin".
 4. Stresi i vazhdueshëm.
 5. Heqja kronike e gjumit, cilësi e dobët e gjumit.
 6. Ushqim i paekuilibruar, josistematik.
 7. Mungesa e aktivitetit fizik.
 8. Përdorimi i tepërt i ngarkesave shumë të rënda.
 9. Ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë.

Ndonjë nga këta faktorë mund të çojë në faktin se ereksioni nuk është aq pa probleme si dikur. Dhe nëse u shtoni atyre sëmundje kronike dhe infektive, veçanërisht ato të lëna pas dore, rreziqet e marrjes së problemeve nga potenca do të rriten.

Bazat e ushqimit të duhur për burrat

produkte ushqimore për të rritur potencën

Optimalshtë optimale të merren shumica e vitaminave dhe mineraleve nga ushqimi; komplekset sintetike nuk mund të merren vazhdimisht për muaj. Që trupi të jetë i ngopur me lëndë ushqyese të rëndësishme, dieta duhet të përbëhet nga ushqimet e mëposhtme:

 • Shpendë, mish derri i ligët, viçi, rropulli;
 • Peshk dhe prodhime deti;
 • Vezë;
 • Produkte qumështi;
 • Perime, manaferra, barishte, fruta;
 • Arra, mjaltë;
 • Drithërat (drithërat).

Ushqimi duhet të shpërndahet në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës, dhe porcionet nuk duhet të jenë shumë të mëdha. Ato produkte që mund të hahen pa trajtim termik, këshillohet të hahen të gjalla. Shtë e preferueshme të zieni mish, peshk, të piqet, por jo të skuqet.

Vëmendje e veçantë për zinkun. Nën ndikimin e tij, në trupin e burrave, ndodh prodhimi i hormonit më të rëndësishëm seksual - testosteronit, i cili ndikon në nivelin e epshit, i cili përmirëson përbërjen e spermatozoideve. Zinku gjendet në sasi të mëdha në mish, krunde, fara kungulli, arra.

Shtë e nevojshme të përjashtohen ose minimizohen të gjitha mbeturinat e ushqimit - ushqime që përmbajnë pak vitamina, lëndë ushqyese, por me aromë bujare me kripë, yndyrna, tym të lëngshëm, erëza, konservantë, përmirësues të aromës:

 • lëngje industriale, pije të ëmbla;
 • ëmbëltore;
 • suxhuk, suxhuk;
 • pica, pastiçeri, hot dog;
 • salca e majonezës dhe fabrikës;
 • krisur, snacks;
 • mish të tymosur.

Një dietë e plotë dhe e larmishme do të jetë një burim i vazhdueshëm i përbërësve të nevojshëm për një potencë të fuqishme për trupin e një burri. Shtë e rëndësishme të pini 1-1, 5 litra ujë në ditë.

Rëndësia e vitaminave për fuqinë mashkullore

vitamina për potencën mashkullore

Të gjitha vitaminat janë të nevojshme për trupin në sasi të mjaftueshme për të siguruar funksionimin normal të sistemeve dhe organeve. Disa prej tyre, të tilla si vitamina D, prodhohen nga vetë njerëzit. Thjesht duhet të ecni në mot me diell, por shumica dërrmuese ende vjen nga jashtë.

 • Vitamina Arrit imunitetin, në sistemin urinar dhe riprodhues merr pjesë në formimin e antitrupave që mbrojnë kundër baktereve, infeksioneve, të cilat mund të bëhen shkas për inflamimin e gjëndrës së prostatës.
 • Vitaminat Bpërmirësojnë punën e muskujve të zemrës, janë të favorshme për enët e gjakut. Me ndihmën e tyre, burrat mund të përmirësojnë spermatogjenezën, të ndërtojnë masë muskulore, e cila lidhet drejtpërdrejt me nivelin e hormonit testosteron dhe të rrisin qëndrueshmërinë seksuale.
 • Vitaminë Ci mirë për gjakun, normalizon përbërjen cilësore të tij, qarkullimin. Isshtë parandalimi i kancerit, është i përfshirë në sintezën e shumë hormoneve.
 • Vitamina Endihmon në infertilitetin e shkaktuar nga numërimi i pamjaftueshëm i spermatozoideve, lëvizshmëria ose forma jonormale. Parandalon shfaqjen e grupeve të trombociteve të ngjitura, duke provokuar sëmundje vaskulare, stimulon sintezën e testosteronit.
 • Vitamina Dkursen nga derdhja e parakohshme, është e rëndësishme për sistemin endokrin, rritjen e kockave.
 • Vitamina Kështë përgjegjës për mënyrën e mpiksjes së gjakut të një njeriu. Nën ndikimin e saj, veshkat funksionojnë normalisht, ndodhin procese oksiduese.
 • Vitamina Fe dobishme për muret e venave, arterieve, merr pjesë në metabolizmin e lipideve, siguron hyrjen e lëndëve ushqyese në indet e trupit, rrit aftësitë riprodhuese.
 • Vitamina Hështë i domosdoshëm për reagimet metabolike, lejon që acidi askorbik të absorbohet, ruan nivelet e glukozës në gjak, merr pjesë në shkëmbimin e gazrave të sistemit të frymëmarrjes, parandalon plakjen e hershme.

Nëse trupi furnizohet rregullisht dhe plotësisht me të gjitha vitaminat e vendosura, ai është në gjendje t'i rezistojë në mënyrë aktive stresit, stresit, infeksioneve. Edhe nëse disa vitamina nuk kanë një efekt të drejtpërdrejtë në sistemin riprodhues, shëndeti i përgjithshëm me mungesën e tij nuk do të jetë 100%.

Cilat vitamina duhet të zgjidhni për të përmirësuar fuqinë dhe kur nevojiten ato?

cilat vitamina nevojiten për një potencë të mirë

Në raftet e farmacive, ju mund të gjeni shumë produkte individualisht ose në komplekse që ndryshojnë në përbërjen dhe çmimin. Kur i duhet një burri të blejë vitamina dhe të fillojë t'i marrë ato?

 1. Para, gjatë ose pas një periudhe stresuese. Nëse është planifikuar, për shembull, provime, ndryshim pune, është më mirë të pini ilaçin paraprakisht.
 2. Me trajnim aktiv.
 3. Në periudhën janar-mars. Në këtë kohë, ka pak vitamina të mbetura në perime dhe fruta, moti ndryshon, ftohja e transferuar ndikon. Timeshtë koha për të forcuar sistemin tuaj imunitar.
 4. Pas një sëmundje të rëndë, operacioni (nevojitet konsultë me një mjek).
 5. Nëse një çift po planifikon një shtatzëni.
 6. Ulje e përgjithshme e tonit, letargji, apati.

Marrja e një kompleksi është më mirë sesa blerja e vitaminave veç e veç. Jo të gjithë janë "miq" me njëri-tjetrin dhe multi-ilaçi i përfunduar tashmë është i ekuilibruar. Mund t’i pini jo më shumë se 2 herë në vit, për 1-2 muaj. Këshillohet gjatë mëngjesit me 200-250 ml ujë të pastër. Ato ndryshojnë jo vetëm në kosto dhe në foton në paketim. Përbërja e komplekseve është e ndryshme, është e dobishme t'i ndryshoni ato.

Cilat janë vitaminat për fuqinë mashkullore: një listë e barnave

Vitaminat janë në dispozicion pa recetë, por është më mirë të konsultoheni me një mjek para se të blini. Nuk ka kuptim të drejtohesh nga çmimi kur zgjedh. Shpesh përbëhet nga pjesa më e madhe e faktorëve ekonomikë (transporti detar, doganat, reklamat, etj. ).

Por, në një kompleks, tregohet sulfati i zinkut, në tjetrin pikolinati dhe në të tretin - citrati. Për një laik mesatar dhe shumicën e farmacistëve, fjala kryesore do të jetë zinku. Dhe mashtrimi është që pikolinati absorbohet më plotësisht nga trupi. Mjekët e kuptojnë këtë më mirë sesa punëtorët e farmacisë.

Efektet anësore dhe kundërindikacionet

Shumica e komplekseve të vitaminave janë absolutisht të sigurta, nëse nuk tejkaloni normën e deklaruar të prodhuesit. Gjithashtu, mos i pini më shpesh se një herë në gjashtë muaj. Një tepricë në trup e disa llojeve të vitaminave do të shkaktojë në mënyrë të pashmangshme një mungesë të të tjerëve. Vlen të kujtohet se ky është një ilaç.

Kapsulat duhet të gëlltiten pa përtypur, ashtu si tabletat që nuk janë etiketuar posaçërisht "të përtypshme". Ju duhet të pini ujë të pastër. Përjashtim është hekuri, vitamina C ndihmon trupin për ta "thithur" atë, mund ta përdorni me lëng të thartë. Nëse një burrë ka:

 • alergji;
 • intolerancë individuale ndaj përgatitjeve të vitaminave;
 • onkologji;
 • diabeti;
 • semundje kronike;
 • ndonjë sëmundje në fazën akute

Ai do të ketë nevojë për një konsultë me mjekun për zgjedhjen e ilaçit dhe korrigjimin e mundshëm të gjatësisë së kursit dhe sasisë së marrjes ditore.
Në rast të reagimeve atipike të trupit - rrahje të shpejta të zemrës, skuqje, kruajtje, gulçim, ilaçi ndërpritet para një vizite te mjeku. Në raste të rënda (shok anafilaktik) thirrni një ambulancë.

Përdorimi i arsyeshëm i cilësisë së lartë, i përshtatshëm për një njeri, vitaminave dhe shtojcave dietike forcon shëndetin dhe forcën seksuale. Kjo është një parandalim i mirë i lodhjes nervore dhe fizike, shumë sëmundjeve. Shpërblimi për t'u kujdesur për trupin tuaj do të jetë - potencë e gjatë dhe ngritje e fuqishme.