Rritja e potencës tek burrat me mjete juridike popullore

Një burrë ka probleme me potencën

Problemet që lidhen me shkallë të ndryshme të mosfunksionimit të ereksionit janë të njohura për çdo njeri të tretë. Kur probleme të tilla nuk janë të përhershme dhe nuk shprehen ashpër, zakonisht është mjaft e mjaftueshme për të përdorur me recetë receta të mjekësisë tradicionale për t'i zgjidhur ato. Por nëse probleme të tilla fillojnë të lindin rregullisht, dhe shkalla e tyre rritet herë pas here, duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Në këtë rast, mosfunksionimi erektil ka të ngjarë të jetë një simptomë e çdo sëmundjeje që kërkon ndërhyrje mjekësore dhe trajtim të ilaçeve. Mjekësia tradicionale do të jetë e dobishme në këtë zhvillim të ngjarjeve, nëse ato përdoren nën mbikëqyrjen e rreptë të një specialisti.

Arsyet

Mosfunksionimi erektil (ED) shpesh është rezultat i një numri të gjendjeve të rënda mjekësore. Në këtë rast, do të jetë e mundur të eliminohet vetëm duke trajtuar sëmundjen që u bë shkaku kryesor.

Shpesh, problemet e ereksionit tek burrat shoqërohen me stilin e tyre të gabuar të jetesës.Pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, dieta e paekuilibruar, mungesa e aktivitetit fizik, stresi, ndikimi i faktorëve të mjedisit - e gjithë kjo mund të çojë në një ulje të ereksionit.

Ndonjëherë është e mjaftueshme që një burrë thjesht të heqë qafe zakone të këqija në mënyrë që funksioni seksual të kthehet në normale. Nëse kjo nuk ka ndihmuar plotësisht, është e nevojshme të rritet aktiviteti fizik, të vizitohet më shpesh ajri i pastër dhe të zvogëlohet ndikimi i stresit në trup. Dhe, sigurisht, rishikoni dietën tuaj.

Ushqim

Në ushtrimin e funksionit seksual, trupi i mashkullit harxhon një sasi të madhe energjie, proteina (përbërësit kryesorë të spermës), vitamina (kryesisht vitamina E) dhe minerale (sidomos zinku, i cili është i nevojshëm për sintezën e hormonit mashkullor testosteroni , i cili është përgjegjës për aktivitetin seksual). Dieta e një burri duhet të përmbajë sasinë e duhur të këtyre substancave.

Në të njëjtën kohë, duhet të shmanget një tepricë e kalorive, gjë që çon në mënyrë të pashmangshme në depozitimin e yndyrës në indet e trupit, gjë që ndërhyn në zbatimin e rrjedhës normale të gjakut, gjë që ndikon negativisht në funksionimin e penisit.

Produkte për mbledhje

Mënyra më e lehtë për të rritur fuqinë në shtëpi është produktet më të zakonshme ushqimore. Në të njëjtën kohë, baza e dietës së një burri duhet të jetë mishi i ligët dhe peshku, produktet e qumështit dhe vezët, një sasi e mjaftueshme e frutave dhe perimeve. Ekziston edhe ushqim që ka një efekt veçanërisht të dobishëm në funksionet seksuale të trupit mashkullor. Këto janë mjaltë, arra, fruta të thata, vezë, gjizë, kungull, pjepër, domate, karota, hudhër, qepë, rrepë, rrikë, majdanoz, kopër, selino, koriandër, qimnon.

Recetat e mëposhtme do të ndihmojnë në sigurimin e një rritjeje mjaft të qëndrueshme të ereksionit:

 • Përzieni 3 pjesë të çdo arre të copëtuar me 5 pjesë të mjaltit. Konsumoni 50 g çdo ditë pas ngrënies. Në këtë përzierje mund të shtoni 1 pjesë të lëngut të bimës aloe dhe pluhur xhenxhefili për shije.
 • Përzieni 2 pjesë mjaltë me 3 pjesë verë të kuqe dhe 1 pjesë lëng aloe. Shtoni fara majdanozi në koktejin që rezulton. Këmbëngulni për 12 ditë dhe më pas merrni 1. 5 lugë gjelle në ditë.
 • Përzieni 100 g kumbulla të thata, 100 g kajsi të thata, 100 g rrush të thatë, një lugë sheqer, pak kanellë, karafil dhe kardamom. Derdhni përzierjen që rezulton me verë të kuqe. Ziejini në zjarr të ngadaltë për një orë. Merrni para darkës ose pak para marrëdhënies seksuale.
 • Prisni 1 qepë, 1 karotë, 1 rrepë, një sasi të vogël mishi të ligët, 4 gjethe luleradhiqe dhe 2 gjethe hithre. Përzieni, derdhni përzierjen që rezulton me ujë dhe vendoseni në zjarr. Prisni derisa të vlojë dhe gatuajeni për 10-15 minuta pas kësaj. Konsumoni si pjatë të parë.

Rezultate të shkëlqyera në luftën kundër mosfunksionimit erektil merren duke ngrënë rregullisht tul dhe fara kungulli. Farat e shtypura mund të përzihen me mjaltë dhe të merren 1 lugë gjelle 4-8 herë në ditë. Për trajtimin e prostatitit, duhet të hani 40 fara kungulli çdo ditë: 20 në mëngjes me stomak bosh dhe 20 në mbrëmje, menjëherë para gjumit. Kjo recetë është jashtëzakonisht efektive dhe mund të mposhtë plotësisht sëmundjen pa kirurgji. Ndihmon në problemet me potencën dhe vajin e farës së kungullit. Pini atë brenda një lugë çaji tri herë në ditë për 2 muaj. Ose, në mëngjes dhe në mbrëmje, ata bëjnë klizma, çdo herë duke futur 100 g vaj në mënyrë anale.

Qepa, hudhra dhe rrikë janë të dobishme për rritjen e aktivitetit seksual. Ato duhet të përdoren më shpesh në ushqime të freskëta, duke shtuar sallata dhe ushqime të ndryshme të ftohta, ose thjesht duke ngrënë 2-3 thelpinj hudhër ose një qepë të vogël çdo ditë me bukë. Në rrikë, ju duhet të përdorni jo vetëm rizoma, por edhe gjethe. Sidoqoftë, prania e ndonjë sëmundjeje të tretjes në një njeri është një kundërindikacion për një trajtim të tillë.

Karrotat dhe rrepat do të ndihmojnë në rritjen e potencës. Ato gjithashtu duhet të përdoren më shpesh për të përgatitur të gjitha llojet e sallatave dhe ushqimeve të ftohta. Receta më e thjeshtë: prisni dhe përzieni këto dy perime në përpjesëtime të barabarta me njëra-tjetrën, duke erëza me vaj ulliri. Lëngu i karrotës i përzier me mjaltë dhe një sasi të vogël xhenxhefili është i këndshëm për shijen dhe shumë i dobishëm për trupin e një burri.

Kërpudhat e mjaltit gjithashtu mund të ndihmojnë në luftën kundër mosfunksionimit të ereksionit. Për ta bërë këtë, duhet të përgatitet një zierje ose infuzion prej tyre. Për të përgatitur supë, sillni një lugë kërpudha të freskëta në një çiban në 100 ml ujë. Pini një lugë çaji supë tri herë në ditë për dy javë rresht. Infuzioni bëhet si më poshtë: dy lugë gjelle mjaltë vendosen në termos, derdhen me vodka dhe futen për 4 ditë. Pini një lugë çaji para ngrënies për 2 ditë me radhë.

Rritja e potencës me metodat e përshkruara më sipër është absolutisht e sigurt. Këto metoda janë të përshtatshme në mënyrë ideale për trajtimin e mosfunksionimit të ereksionit në moshën e vjetër. Por mos prisni një efekt të menjëhershëm nga recetat e mësipërme. Përkundrazi, ato kanë për qëllim përmirësimin e përgjithshëm të trupit. Sidoqoftë, janë këto receta që supozohet të arrijnë efektin më të qëndrueshëm.

Fitoterapi

Para se të përdorni disa bimë medicinale për të eleminuar problemet me potencën, është më mirë të konsultoheni me një mjek. Disa ilaçe natyrore veprojnë në trup me të vërtetë të butë dhe janë të paaftë për t’i shkaktuar ndonjë dëm atij. Veprimi i të tjerëve mund të jetë mjaft radikal. Përdorimi i tyre i pahijshëm do të çojë në pasoja të padëshirueshme.

Ndoshta ilaçi më i njohur për impotencën në mesin e njerëzve është një bimë si xhensen. Jo më kot quhet edhe "rrënja e dashurisë". Çdo farmaci do të ofrojë ilaçe për trajtimin e mosfunksionimit të ereksionit, të bëra në bazë të kësaj bime. Sidoqoftë, nuk ka asgjë të vështirë në përgatitjen e vetë një zierje medicinale nga rrënja e xhensenit. Për ta bërë këtë, 100 g rrënjët e kësaj bime futen në 0, 5 litra ujë për dy ditë, dhe zihen në zjarr të ulët për 4 orë. Shtoni mjaltë dhe kanellë në lëngun që rezulton. Ju duhet të konsumoni 100 g pas vaktit tjetër. Efekti i përdorimit të zierjes vjen shumë shpejt, ndonjëherë tashmë në ditën e dytë të pranimit. Në të njëjtën kohë, mos harroni se një ilaç i tillë efektiv ka një numër efektesh anësore, kryesore e të cilave është aftësia e tij për të rritur ndjeshëm presionin e gjakut.

Për trajtimin e impotencës, mjekësia tradicionale gjithashtu përdor në mënyrë aktive mjete të tilla natyrale si trumza, Dubrovniku, rrënjët e aralisë, Rhodiola rosea dhe calamus. Për të përgatitur një infuzion të trumzës, 100 g bimë derdhen me një gotë ujë të vluar dhe ftohen në temperaturën e dhomës. Infuzioni që rezulton konsumohet në të njëjtën kohë. Tinktura e Dubrovnikut bëhet duke mbajtur 5 lugë gjelle bimë në një litër ujë për dy ditë. Merrni 100 g tinkturë tri herë në ditë pas ngrënies.

1 litër rrënjë aralia, e derdhur me alkool dhe e mbajtur në një dhomë të errët të ftohtë për 2 javë. Pas kësaj, ata pinë një lugë çaji çdo ditë. Rrënjët e Rhodiola rosea derdhen me ujë 1: 2 dhe ziejnë për 10 minuta në nxehtësi të ulët. Supa që rezulton merret 100 g tri herë në ditë. 20 g rrënjët e calamus derdhen me 200 ml ujë të vluar dhe insistojnë deri në 8 orë. I gjithë vëllimi i supës që rezulton pihet në tre doza gjatë një dite. Një sasi e vogël e rrënjëve të calamus mund të përtypet tri herë në ditë. Kjo jo vetëm që do të çojë në sukses në jetën intime, por gjithashtu mbron trupin nga ftohjet.

Një bimë tjetër medicinale që ka ndihmuar burrat për të arritur sukses me gratë për më shumë se një shekull është çaji ivan (madje emri i tij dëshmon për vetitë e bimës). Për të eleminuar problemet me potencën nga një lule, mund të përgatisni një infuzion dhe një zierje. Kur përgatitni infuzionin, një lugë gjelle e lules së grimcuar derdhet me një gotë me ujë të valë dhe lihet për 15 minuta. Ata pinë në një ditë në dy doza. Për të përgatitur supë, hidhni dy lugë lule të grimcuara me një gotë ujë të vluar, ziejini për pesëmbëdhjetë minuta në zjarr të ngadaltë dhe më pas futeni për 1. 5 orë. Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë para ngrënies. Çaji Ivan vepron në trup ngadalë. Merret jo më shumë se 20 ditë rresht (në asnjë rast nuk tejkalon dozën), pastaj bëni një pushim për 45 ditë dhe përsërisni kursin përsëri.

Një bimë siç është kantarina gjithashtu eliminon mjaft mirë problemet me potencë. 100 g të kësaj bime zihen në 300 ml ujë për 10 minuta, dhe më pas insistohet për të paktën një ditë. Pini 50 g tre deri në katër herë në ditë.

Hithra mund të ndihmojë me impotencën. Ka mundësi të ndryshme për ta përdorur atë:

 • Hidhni një lugë gjelle gjethe hithre me një gotë ujë të valë dhe lëreni për 15-25 minuta. Tendosni dhe pini para ngrënies.
 • Vera përzihet me mjaltë dhe farat e grimcuara të hithrës dhe përdoret si ëmbëlsirë.
 • Farat e hithrës piqen me një banane dhe hahen si ëmbëlsirë.
 • Gjethet, vezët dhe qepët e freskëta të hithrës copëtohen, përzihen dhe kaliten me vajra bimorë ose salcë kosi. Përdoret si sallatë.
 • Hithra, kantarina, nenexhiku dhe tërfili merren në përmasa të barabarta, derdhen me ujë të valë dhe futen për një orë. Pija që rezulton mund të konsumohet disa herë në ditë.

Receta interesante popullore

Për të eleminuar problemet me potencën, mund të përdorni mjetet juridike popullore vijuese:

 • Në mungesë të sëmundjeve të tretjes në një njeri, lëvorja e aspenit do ta ndihmojë atë të rivendosë fuqinë. Eithershtë përtypur në vend të çamçakëzit, ose përdoret për të bërë një zierje: 200 g lëvore derdhen me një litër ujë të vluar dhe lihen për 40-50 minuta. në një vend të ngrohtë. Pini 100 ml supë tri herë në ditë. Ekziston edhe një aplikim tjetër: lëvorja e lagur me alkool mbahet në një vend të freskët për 2 javë, dhe pastaj 50 g konsumohen para ngrënies.
 • Me një shkallë të butë të mosfunksionimit erektil, një lugë gjelle me lule jargavan të thata derdhet me një gotë me ujë të vluar, ftohet, filtrohet dhe pihet gjatë ditës.
 • Lovage përdoret si erëza për ushqim (për të gjitha pjatat, me përjashtim të qumështit). Ju duhet të konsumoni rreth dy lugë çaji të këtij erëza në ditë.
 • Frutat e barit të limonit konsumohen të freskëta, dhe çaji përgatitet gjithashtu prej tyre, nga gjethet dhe nga lëvorja e kësaj bime, duke mos harruar që bari i limonit ka një efekt të fortë stimulues në sistemin nervor.
 • Tre deri në katër lugë tufë lulesh murrizi derdhen me tre gota ujë, mbahen për 10 orë, zihen për 5 minuta dhe pastaj lihen në një peshqir për 30 minuta të tjera. Pini një gotë tri herë në ditë: në mëngjes - me stomak bosh, pastaj - pas vaktit.
 • Një lugë gjelle me kone të grimcuar të hopit derdhet me një gotë ujë, zihet për dhjetë minuta, filtrohet dhe pihet gjysmë gote 2-3 herë në ditë.
 • Një lugë çaji fara pluhuri nasturtiumi zihet në një gotë me ujë dhe lihet për 2 orë, mbështillet me një peshqir. Pini para ngrënies. Lulet dhe gjethet e bimës përdoren në përgatitjen e sallatave, pjatave anësore dhe pjatave të para.
 • 150 g hirit malor, 50 g hips të trëndafilit dhe 50 g gjethe rrush të thatë derdhen me një litër ujë dhe zihen për njëzet minuta. Pini 200 ml supë tri herë në ditë.
 • 30 g çantë bariu derdhen me një gotë me ujë të nxehtë dhe futen për një orë. Pini gjysmë gote tri herë në ditë.
 • Merrni një lugë çaji fara kërpi të pjekura sa herë që hani.

Fizioterapi në shtëpi

Për të rritur fuqinë në shtëpi, përdoren procedurat e mëposhtme fizioterapeutike:

 • Bëni një dush kontrasti, përfshirë këtu në zonën e ijeve.
 • Akulli i grimcuar mbështillet në pesë shtresa garzë dhe aplikohet në mënyrë alternative për një minutë në qafë, gjoks dhe skrotum. Procedura përsëritet 3-5 herë.
 • Brenda 20-30 minutash, bëni një banjë me ujë të ngrohtë, së cilës i shtohet infuzion me gjethe dafine (50 g për 1 litër ujë të vluar).
 • Suva mustarde mbahen në thembra të këmbëve për 10 minuta (kjo procedurë stimulon qarkullimin e gjakut).
 • 200 g mjaltë hollohen në një litër ujë dhe një pecetë e lagur në këtë tretësirë vendoset dy herë në ditë për 10 minuta në bazën e penisit.

Përdorimi i barnave

Nëse nuk ishte e mundur të rritet fuqia me mjetet juridike popullore, do të duhet të përdorni ilaçe të shitura në farmaci. Ju nuk mund të bëni pa një konsultë paraprake me një mjek.

Bestshtë më mirë të zgjidhni pilula të sigurta homeopatike për një fillim. Nëse nuk ju ndihmuan, do të duhet të filloni të merrni kimikate më serioze.